Drhtanje tijela – Kako ga liječiti?
Drhtanje je bolesno stanje koje se očituje u određenim dijelovima tijela u vidu jačeg ili slabijeg ritmičkog mišićnog trzanja, odnosno u bržim ili sporijim pokretima. Drhtanje može nestati kako za vrijeme mirovanja tako i za hotimičnih kretnji. Ono se javlja i u zdravih ljudi posebice za jakih hladnoća, ili pak kao posljedica umora nakon teških tereta, ili iz duševnih razloga.
Neprekidno i nehotično drhtanje znak je živčane bolesti. Ono se sastoji od više ili manje ritmičkih pokreta oko jedne osovine, a nastaje zbog izmjeničnih stezanja i opuštanja jedne skupine mišića. Uglavnom se javlja na rukama, nogama, glavi, zatim spuštenim vjeđama, na donjoj vilici i jeziku.
Izvjesnim slučajevima ne može se utvrditi uzročnik. Takvi slučajevi pojavljuju se u mladosti i mogu trajati cijeli životni vijek. Taj se oblik bolesti teško liječi, ali nije opasan jer osim drhtanja ne postoje drugi znakovi oboljenja živčanog sistema. Osobitost drhtanja je u tome što prestaju u snu.
Liječenje stanja drhtanja
Razlikujemo postupak za mlađe i starije osobe. Razlika je u sastojcima mješavine trava koje služe za pripremanje osnovnog čaja.
Sastav čaja za mlađe osobe: 30 g listova matičnjaka, 30 g cvjetova gloga, 30 g cvjetova Ijubice mirisne, 30 g stabljike plućnjaka, 20 g korijena odoljena i 10 g listova ljubice mirisne.
Pripremanje i primjena čaja: Trave jako usitniti i smiješati. U 1 litru prokuhane i ohlađene vode staviti preko noći 5 g mješavine trava. Ujutro staviti na laganu vatru da provri i kuhati pola minute. Kad se čaj ohladi, pretočiti ga u bocu. Gorak čaj pije se 3 puta dnevno po pola decilitra prije i poslije jela, a preostali dio zasladiti medom od kadulje ili vrijeska i piti umjesto vode.
Sastav čaja za starije osobe: 40 g listova (starijih) masline, 40 g stabljike majčine dušice, 40 g stabljike kantarije muške, 30 g listova i cvjetova ljubice mirisne, 20 g vrbove kore, 20 g stabljike komorača, 20 g cvjetova zovine i 20 g hrastove kore.
Čaj se priprema na isti način kao za mlađe osobe. Za vrijeme liječenja iz jelovnika izbaciti svinjetinu i govedinu, kao i masnoće životinjskog porijekla, zatim žestoka alkoholna pića. Umjesto vode, katkad piti lagani čaj (dva i pol grama na 1 litru proključale vode) od vrbove kore s jednogodišnjih grančica.
Izbjegavati nagle pokrete i psihičke napetosti, zatim, osobe koje se ne podnosi. Što više šetati se na čistom zraku. Ako mogućnosti dopuštaju, slobodno vrijeme provoditi u planini ili uz rijeku.