Atletsko stopalo i druge bolesti noga
Ta mikoza, koja pali i svrbi, vjerojatno je najčešća gljivična infekcija, izazvana mikroskopskom gljivicom. Ona se može manifestirati bilo kada, ali najčešća kada je vruće.
Više faktora može pospješiti njezinu pojavu: znojenje, nečistoća, žuljanje čarapa ili cipela, direktan dodir s parazitom (primjerice, uporabom tuša zaražene osobe).
Budući da je zarazna, ta infekcija može se proširiti na druge dijelove tijela — primjerice, ruke i lice — nakon dodira s prvotnim mjestom infekcije.
Predloženi lijek: blagom četkom i kiselim sapunom brižljivo operite stopala u toploj vodi. Napravite obilnu pjenu i sapunajte pet do deset minuta, a potom operite i obrišite. Namažite stopala jabučnim octom, ne izostavljajući ni prostor između stopala. Ponavljajte svake večeri, dok infekcija ne prestane.
Osim toga: Često mijenjajte čarape i čistim ručnikom obrišite stopala, nakon svake kupke. Da biste izbjegli ponovnu infekciju, ručnike i čarape trebalo bi prekuhavati. Čarape se mogu i namočiti u otopini od 6 centilitara (trećina čaše) crnog vinskog octa u 4 litre hladne vode. Ne Ispirite: samo osušite na suncu. Otopina octa odlična je za uklanjanje vonja prljavih čarapa i daje im čist i svjež miris.
Još jedan lijek
Mnoge osobe tvrde da su postigle dobre rezultate cvjetovima crvene djeteline. Kuhajte jednu čašu tih cvjetova dok se voda ne zgusne i pustite da se ohladi. Namažite brižljivo oprana stopala. Ponavljajte navečer sve dok infekcija ne nestane.
Biljne kupke za noge
Namačite umorna i bolna stopala na kraju teškog dana u biljne kupke, kao u davnini. To odmara više od mnogočega drugog. Možete se poslužiti odgovarajućim biljkama, jednom ili smjesom više njih. Ružmarin, lišće eukaliptusa, slama od zobi, kamilica i “kraljica polja” neke su od biljaka koje možete upotrijebiti.
Način uporabe:
1. Stavite dva ili tri prstohvata biljke (ili biljaka) u četiri litre vode; poklopite i pustite da se ohladi na temperaturu ugodnu za namakanje nogu. Procijedite i namakajte noge 15 do 20 minuta; ponovno ugrijte kupku ako osjetite potrebu za tim.
2. Odličnu kupku za noge možete pripremiti i dodavši jednu kavenu žličicu esencije bora u četiri litre tople vode.
Škotski tuš
Ta alternativna metoda — metoda vrućih i hladnih kupki — djeluje tonično i potiče krvotok. Umiruje natekle zglobove nakon dugog putovanja koje ste prostajali.
Način uporabe: Pripremite dovoljne količine čaja (kao gore) za dvije kupke za noge. Polovicu ostavite da se potpuno ohladi, a ostalo ostavite toplo. Namačite noge alternativno u toploj i hladnoj vodi. Mijenjajte četiri ili pet puta i završite s hladnom vodom. Brižljivo obrišite stopala.
Blagotvorni prašak
Evo jednog čudesnog praška za umorna, pregrijana ili bolna stopala. Posebice je ugodan ljeti. Pomiješajte jednake dijelove praha od brijestove srži, od komptonije i od hidrastisa. Naprašite stopala ili čarape. Bit ćete očarani blagotvornim učinkom te smjese.
Uklonite neugodan vonj
Operite noge u toploj vodi kiselim sapunom. Namažite stopala jabučnim octom, čistim ili razrijeđenim.
Često mijenjajte čarape. Da biste ih dezodorirali, namočite ih u otopini vode i octa odmah nakon pranja.
Pretjerano znojenje
Znojenje je normalno, ali pretjerano znojenje može biti uzrok tegoba.
Da biste očuvali suha stopala: često ih perite i mijenjajte čarape barem jednom dnevno. Upotrebljavajte čarape od pamuka koji upija. Cipele od kože također se preporučuju jer dopuštaju da zrak kola oko stopala. Voda od hamamelisa primijenjena na tabane smanjuje znojenje. Prašak nakon kupke također je pomoćno sredstvo.
Hladna stopala
To stanje uglavnom izaziva vlaga i loša cirkulacija krvi.
Koža daje najbolju zaštitu od vlage i čuva stopala tako da budu suha i da im bude udobno. Možete nositi dva para čarapa od različitih materijala — vune na pamuku ih svile. Pamuk i svilu treba nositi na koži, a vunu preko nečega drugoga.
Toplo-hladne kupke stimuliraju cirkulaciju, pa mogu imati blagotvorne učinke na hladna stopala.
Krvotok se može poboljšati i dobrom prehranom, posebice vitaminom E. Vrijednost toga vitamina za tegobe s krvotokom dokazana je mnogo puta. Dobit ćete ga u većim količinama pšeničnih klica i biljnih ulja, ali možete ga uzimati i u obliku kapsula.
Vene i flebitis
U jednom talijanskom medicinskom časopisu (La Riforma Medical, 1955.) objavljeno je da su 44 pacijenta koja su patila od različitih vrsta proširenih vena, liječeni dnevnom dozom od 300 do 500 miligrama vitamina E od 2 mjeseca do jedne godine. U sedam slučajeva došlo je do potpunog izlječenja. U devet slučajeva stanje se poboljšalo za mjesec dana. Ostali su svjedočili o poboljšanju i ublažavanju boli, otoka i nagomilavanja krvi. Nije zabilježen nijedan štetan popratni učinak.
U časopisu “Attivita Congresso degli Caiologia” (svibanj 1948.) autori spominju pet slučajeva akutnog flebitisa koje je brzo izliječio vitamin E. Jedno drugo izvješće (Surgery, vol. 28,1950.) govori o četiri slučaja izlječenja upale i otoka isključivo vitaminom E.
Žuljevi zbog previsokih cipela pritišću na zglob nožnog palca. To iritira vodene vrećice, izaziva otok i postupno nastaje bolan žulj. Pogoršavaju ga visoke pete jer prenose veći dio težine na prednji dio tabana.
Ako se zapazi na samom početku, ta upala se može smiriti namakanjem nogu u gavezovoj vodi. Stavite dvije šake isjeckana gavezova korijena u 4 litre vode i polagano kuhajte 30 minuta. Procijedite i pustite da se ohladi na ugodnu temperaturu. Namačite stopala 10 do 15 minuta ujutro i navečer.
Držite se niskih cipela ili barem cipela sa srednje visokom petom i pazite da vam cipele budu dovoljno velike.
Urezani nokti
Oni su uglavnom rezultat loše odrezanih noktiju ili pak preuskih cipela. Da biste ih izbjegli, pedikeri preporučuju da nosite čarape i cipele koje vam dobro pristaju te da režete nokte ravno, nikada kraće od samog nožnog prsta i bez zaokruživanja rubova. Dotjerajte ih turpijicom od finog ostakljenog papira.
Za ublažavanje tegoba botaničari preporučuju kupku za noge od gavezove vode u trajanju od 20 minuta, dva ili tri puta dnevno.
Obratite se pedologu što je brže moguće.
Ozebline
One mogu upaliti kožu i uzrokovati jak svrbež. Uklonit ćete ih čestom primjenom limunova soka pomiješana s glicerinom.
Čaj za kostobolju (giht)
Ta bolna bolest, karakterizirana otokom i upalom zglobova, uzrokovana je suviškom uretične kiseline u krvi. Urati (soli uretične kiseline) često se nakupljaju u zglobu nožnog palca.
Botaničari tvrde da se dobri rezultati postižu čajem od gaveza. Kuhajte pola sata 15 do 30 grama isjeckana gavezova korijena u litri vode. Procijedite i uzimajte jednu čašu čaja tri puta dnevno.
Spuštena stopala
U nekim dijelovima svijeta seoski iscjelitelji liječe to stanje oblogom na bazi gomoljike. Priprema se tako da se trideset grama praha od gomoljike tjedan dana natapa u pola litre ruma, pri čemu se boca temeljito protrese svake večeri. Na kraju tjedna tekućina se procijedi i smjesti u dobro zatvorenu bocu. Stopalo se ujutro i navečer trlja tim preparatom, a u međuvremenu se omota gazom. Kaže se da se dobri rezultati postižu nakon tri do četiri tjedna.
Grčevi u nogama i u stopalima
Bolni grčevi koji vas bude usred noći, mogu imati ozbiljan uzrok. No, liječnici tvrde da su često uzrokovani običnim nedostatkom kalcija. Ponekad ga osoba uzima dovoljno, ali ga ne asimilira zbog nedostatak vitamina D, nužnog da bi organizam upotrijebio kalcij.
Noćni grčevi mogu potjecali i od blage avitaminoze ili nedovoljne asimilacije vitamina E. Tu mogućnost slučajno su otkrili doktori Mahan i Ayers iz Los Angelsesa koji su prepisali raznim pacijentima vitamin E zbog kožnih tegoba. Više njih su napomenuli da su patili od noćnih grčeva koji su nestali nakon što su uzeli vitamin E (California Medicine, kolovoz 1969.). Ohrabreni tim rezultatima, liječnici su davali 26-orici pacijenata po 100 I. U. acetata D-alfa-tokoferola (vitamina E) tri puta dnevno prije obroka. Olakšanje je uslijedilo ubrzo, uglavnom za jedan ili dva tjedna. Dva pacijenta prestala su uzimati vitamin E nakon dva mjeseca; nakon 4 do 5 tjedana opet su počeli patiti od grčeva u nogama.
Engleski medicinski časopis “Lancet” također je pisao o uspješnosti vitamina E u ublažavanju grčeva u nogama.
Ostali lijekovi:
1. U jednom broju časopisa “Organic Consumer Report” (1. rujna 1964.) objavljeno je da se noćni mišićni grčevi mogu ublažiti za 15 do 20 minuta jednom jušnom žlicom kalcijeva laktata koji se uzima s jednom kavenom žličicom jabučnog octa i jednom kavenom žličicom meda u toploj vodi.
2. Slavni doktor Jarvis ustanovio je da med pomaže pri ublažavanju mišićnih grčeva. On predlaže dvije jušne žlice meda pri svakom obroku. Med se može pomiješati s dvije kavene žlice jabučna octa u jednoj čaši vode.
3. Kora jarebine (Viburnum opulus) stari je lijek za grčeve. Ta biljka bila je dobro poznata američkim Indijancima. U svojoj knjizi Indian Household Medicine Guide (Indijanski kućni medicinski vodič), John Lightall napisao je da se jarebina “uglavnom naziva ‘korom za grčeve’ zbog svojih jakih antispazmodičkih svojstava i ima reputaciju da vrlo brzo uklanja grčeve”. On preporučuje vrući čaj za jake grčeve, “jednu dobru dozu svaka tri ili četiri sata”, a u lakšim slučajevima, “10 do 30 kapi tinkture tri ili četiri puta dnevno”.
Koru jarebine cijenili su i službeni liječnici. Wood i Ruddock napisali su: “Napravite jak čaj od kore jarebine, popijte jednu šalicu čaja i vaši grčevi nestat će za 20 minuta.” Da biste spriječili ponovnu pojavu grčeva, oni vam predlažu da pijete taj čaj ujutro i navečer jedan ili dva tjedna.
4. Mnoge osobe upotrebljavaju čaj od maline kao domaći lijek protiv grčeva u nogama uzrokovanih lošim krvotokom. One piju taj čaj ujutro i navečer i kažu da se grčevi vraćaju nakon nekoliko dana kada ga prestanu uzimati.