Kako Leciti

Alternativna Medicina – Narodna Apoteka

PRIRODNI LEK

Biljke i povrće za njegu kose

Da biste zamijenili kemijske proizvode blažim, prirodnim proizvodima, važan je prvi korak. Postoje čudesne biljke, posve bezopasne, koje su odlične za kosu i kožu vlasišta, a kod kuće se može lako pripremiti šampone na bazi biljaka: aromatizirani ocat, tonike, losione za kosu i kožu vlasišta, pa i za trajnu frizuru.

Biljni šamponi
Prljavština, prašina, masnoća i prhut začepljuju korijen kose i treba ih ukloniti kako bi koža mogla disati. Dan prije pranja kose mazite vlasište deset minuta mlakim maslinovim uljem, masirajući kožu sprijeda prema natrag i obratno. Time oslobađate prhut i mrtve ćelije.
Upotrebljavajte prirodne šampone i ulja na bazi biljaka. Dobro isperite kosu, ali je nemojte maltretirati jakim mlazevima vode. Naprotiv, primijenite stalan, ali blagi dotok vode. To zahtijeva strpljenja, ali vrijedno je truda.
Da vam šampon ne bi ušao u oči, nanesite malo vazelina ili masne kreme na čelo.
Nakon šamponiranja osušite kosu ručnikom, bez trljanja i cijeđenja.

Recept za šampon od biljaka

1.            Stavite po jednu kavenu žličicu koprive, ružmarina, kamilice i breskvina lišća u porculansku šalicu. Prelijte s pola litre vrele vode, prekrijte i ostavite 15 do 20 minuta. Izlijte i dodajte naribani marsejski sapun dok je tekućina još dovoljno vruća da se on u njoj rastopi.
2.            Prirodan šampon: sapunjača se uzgaja u vrtovima, a uspijeva i kao divlja biljka. Dosiže visinu od 60 do 110 centimetara i ima bijele ili ružičaste cvjetove. Kada joj skuhamo lišće i koru, voda se obilno pjeni. 
To je odličan šampon.
Lagano kuhajte 100 do 120 grama malih komadića kore u pola litre destilirane vode sve dok pola vode ne ispari. Procijedite kroz gazu i ulijte u bočicu. To je dovoljno za više šamponiranja. Šampon možete aromatizirati ekstraktom lavande, ružmarina ili nečeg drugog.
3.            Šamponiranje bez sapuna. Žustro istucite jedno jaje (ili dva manja). Dodajte dvije jušne žlice glicerina i šest kapi bademova ulja. Potom očetkajte kosu. Razdvojite je na dijelove od jednog do dva centimetra i nanesite smjesu vrhovima prstiju. Kada pokrijete cijelo vlasište, očetkajte kosu. Potom masirajte kožu vlasišta i kosu oko deset minuta. Brižljivo isperite toplom vodom i uklonite smjesu u potpunosti. Neka voda ne bude pretopla da se jaje ne bi zgusnulo.
Ispiranje vinskim octom
Otopina vinskog octa u vodi odlična je za razlaganje ostataka sapuna koji ponekad ostanu u kosi. Štoviše, vinski ocat vraća ravnotežu kiselina na koži vlasišta. Normalna koža je kisela, a sapun je alkalan. Šamponiranje čini kosu trenutačno alkalnom i potrebno je oko 24 sata da ona vrati svoju kiselost. Vinski ocat neutralizira alkalni učinak sapunskih proizvoda, a osim toga je i blago antiseptičan.
Ulijte pola čaše vinskog octa u litru tople vode. Blago izlijte na glavu. Ispiranje octom čini se nakon što ste već isprali kosu u čistoj vodi.
Ispiranje aromatiziranim vinskim octom
Ispiranje vinskim octom može se parfimirati ekstraktom biljaka ili cvijeća.
Primjerice, možete pomiješati jednake dijelove ružmarina, suhih lavandinih cvjetova i komadića perunikina korijena.
Aromatične esencije mogu biti: ružmarin, bergamot, lavanda, ljubičica i slično. Nekoliko kapi esencije uglavnom je dovoljno za jednu litru otopine za ispiranje.
Suhi šamponi
Tjeme i koža vlasišta masira se suhim biljkama u prahu tako da se tjeme i koža vlasišta posipa iz bočice s perforiranim zaklopcem. Prah se na kosi ostavi cijele noći, a ujutro se očetka iz kose.

Kako zaštititi frizuru

Evo nekih postupaka koje možete primijeniti umjesto industrijskih lakova za kosu da bi vam kosa održala oblik: iscijedite jedan limun i nanesite ga na kosu komadom vate. To će se osušiti za nekoliko trenutaka. Potom očetkajte kosu i ustanovit ćete ne samo da će ostati uspravna, nego će imati i lijep blistavi sjaj. Taj jednostavan trik s limunom uspijeva i kod uvojaka kovrčave kose.
Tonici za kosu
Za mekanu, ispucalu kosu i kosu bez sjaja:
1.            Nakon pranja kose, a prije ispiranja vinskim octom, nanesite na nju majonezu bogatu biljnim uljem, jajima i limunovim sokom. Neka prodre u kožu cijele glave: ostavite je pola sata. Obilno isperite topom vodom, opet blago operite šamponom i isperite vodom s vinskim octom.
2.            Evo još jednog recepta: istucite veliko jaje u pola litre vode i dodajte nekoliko kapi esencije ružmarina. Blago masirajte kosu i kožu vlasišta. Ostavite tako oko 15 minuta, a potom obilno isperite toplom vodom.
3.            Tonik za kosu bez sjaja: pomiješajte tri centilitra ružmarinova ekstrakta i tri centilitra ulja kokosovog oraha s devet centilitara bademova ulja. Pustite neka mala količina toga prodre u kožu vlasišta svake druge večeri.
Ispiranje za tanku kosu
Ta vrsta kose normalna je za neke osobe. I najmanji vjetrić uništava im frizuru. Kosa im se spljošti ako nose šešir ili kapu.
Evo odličnih otopina za ispiranje na bazi biljaka koje daju oblik tankoj kosi, koja se teško oblikuje:
1. Stavite pregršt lišća koprive u veliku posudu od pireks stakla. Ulijte litru kipuće vode. Poklopite i pustite da se ohladi. Filtrirajte i nanesite više puta na kosu, prikupljajući vodu u posudi. Ako odmah nakon ispiranja nakovrčate kosu, ona će imati lijepe, bujne valove.
2. Pripremite uvarak od lišća breskve ili ružmarina i nastavite kao s lišćem koprive.