Kako dobijemo macerat?
Postupak maceracije je ekstrakcija ljekovitog bilja određene usitnjenosti na običnoj temperaturi. Obavlja se propisanim otapanjem jednom ili više puta. Macerira se određeno vrijeme, češće mućkajući, u zatvorenoj posudi. Poslije završene maceracije, tekućinu valja procijediti, ostatak prešati, a ekstrakte pomiješati. Poslije toga tekućinu ostaviti nekoliko dana na hladnom mjestu, zaštićenu od svjetlosti, jer se mora izbistriti, pa zatim filtrirati i tada staviti u uporabu.
Tinkture su tekući, obojeni oblici lijekova dobiveni ekstrahiranjem ljekovitog bilja alkoholom razne koncentracije. Ponekad se za pripremanje tinktura upotrebljavaju i ekstrakti biljaka, pogotovo u hitnim slučajevima: određenu količinu ranije pripremljenih ekstrakta razblaži se potrebnom količinom alkohola da se dobije željena koncentracija tinkture (20% ili 10%). Najčešće se koristi 40, 50 i 70-postotni alkohol, vodeći računa u kojoj se koncentraciji najbolje otapaju ljekoviti sastojci određene biljke.
Obično se uzima jedan dio ljekovite biljke i 5 dijelova otapala (20-postotne tinkture). Od ljekovitih biljaka s jakim djelovanjem u apotekama se pripremaju tinkture i to tako da se jedan dio biljaka ekstrahira s 10 dijelova otapala (10-postotne tinkture), te se tinkture izdaju i upotrebljavaju samo prema liječničkom receptu i uputi! Većina tinktura primjenjuje se za unutrašnju upotrebu, najčešće u obliku kapljica, pogotovo onih s jakim djelovanjem, objašnjava Emil Keršek u svojoj knjizi Ljekovito bilje u vinu i rakiji.
Izrada ekstrakata: Propisno usitnjene i prosijane biljke staviti u staklenu posudu i preliti određenom količinom otapala, poklopiti i držati na toplom 8-10 dana češće miješajući. Poslije toga odliti, ostatak dobro iscijediti, obje tekućine pomiješati, ostaviti da se slegnu i izbistre, filtrirati kroz filtar-papir, razliti u bočice, dobro začepiti i držati na hladnom mjestu.
U nedostatku alkohola može se koristiti odgovarajuća kvalitetna rakija sa 40-50% etilnog alkohola.