Muškatna kadulja – Salvia sclarea, porodica Lamiaceae, usnače
Koristi se cvat muškatne kadulje koji služi za destilaciju eteričnog ulja, ugodna karakteristična mirisa i služi za upotrebu u kozmetičkoj industriji i industriji alkoholnih pića. U medicini se upotrebljava kao antiseptik, te u liječenju kroničnih bolesti živaca.
Morfološke karakteristike
Muškatna kadulja je dvogodišnja, a ponekad i trogodišnja biljka sa jakim i dubokim korijenom, dužine do130 cm koji štiti tlo od erozije. Stabljika je visine do 180cm, promjera 4cm, drvenasta, obrasla gustim dlačicama. Donji, krupni listovi na dugim peteljkama, široki su 10-20cm, jajasti. Na vrhu stabljike listovi imaju kraće peteljke i sitniji su, sivozeleni, veoma naborane površine obrasli dlačicama. Gornji dio stabljike razgranat je u bogate, klasaste cvatove, duge 60-80cm. Sastavljeni su od ružičastih, rijetko bijelih cvjetova. Muškatna kadulja je dobra medonosna biljka zbog ugodnog mirisa cvijeta i dugotrajnog cvjetanja. Sjemenke su tamnosmeđe, jajaste, duge 2-3mm, a masa 1000 sjemenki je 4-5g. Udio eteričnog ulja iznosi od 0,04 do 0,2 %, ovisno o podneblju u kojem biljka raste.
Sjeme sadrži 25-32% masnog ulja koje se koristi u industriji porculana i keramike. Klijavo je 4-5 godina, posijano proklija za sedam dana, a biljke niknu za dva do tri tjedna. U prvoj godini muškatna kadulja razvije samo lisnu masu, jer početni rast nije brz, a nakon jarovizacije u drugoj godini uzgoja rano oblikuje cvjetnu stabljiku. Cvjetanje počinje u lipnju i traje mjesec dana. Ukoliko je klima vrlo povoljna, može procvjetati u rujnu, s tim da je udio eteričnog ulja zanemariv. Sjeme dozrijeva vrlo neujednačeno i sklono je osipanju.
Ekološki uvjeti
Muškatna kadulja podnosi sušu, jer je termofilna i fotofilna biljka što pozitivno utječe na udio eteričnog ulja. Za vrijeme kišnog i hladnog vremena udio eteričnog ulja je mnogo manji. Vlaga je potrebna za vrijeme nicanja i nastajanja prvih listova. Sjeme klija već kod temperatura od 8-10°C, a najbolje vrijeme za klijanje je pri temperaturi od 25-28°C. U pogledu tla nije izbirljiva, ali treba izbjegavati ona na kojima postoji mogućnost zadržavanja vode.
Tehnologija uzgoja – Plodored
Pretkultura ovisi o vremenu sjetve. Ako se sije ljeti,treba na vrijeme pobrati pretkulturu.
Priprema tla
Sjetveni sloj treba biti dobro pripremljen, bez obzira na vrijeme sjetve. Zimsko oranje je obavezno ako se sije u rano proljeće, a priprema se sa što manje operacija. U kolovozu je ljetna sjetva koja zahtijeva što pliće oranje da se ne izgubi vlaga iz donjeg sloja tla. Pri tako kasnoj sjetvi cijela proizvodnja ovisi o pripremi tla.
Sjetva
Sjetvom u rano proljeće, nekad se u prvoj godini postigne rast cvjetnih stabljika. Da bi se ekonomično iskoristilo zemljište, muškatna kadulja za dobivanje eteričnog ulja može se posijati s koprom, na 12cm razmaka i prije no što nikne posije se kadulja na 50cm razmaka. U kolovozu se obavlja ljetna sjetva da se biljke dovoljno razviju da bi mogle prezimiti. Razmak redova je 50cm, a po hektaru je potrebno 5-7kg sjemena dobre klijavosti. Sjetva se obavlja sijačicama za sitnozrne kulture ili sijačicama za repu.
Njega usjeva
Kod njege usjeva najvažnije je uništavanje korova. Pri ljetnoj sjetvi moguć je napad štetnika. Kultiviranje je potrebno radi prozračivanja tla, a vrši se prije zatvaranja redova lisnom masom.
Žetva – branje cvjeta
Muškatna kadulja se kosi, silira u trenutku kada sadrži najviše eteričnog ulja. Do fiziološke zrelosti sjemena, udio ulja se povećava, a potom se naglo smanjuje, pa žetvu treba početi 8-10 dana nakon cvjetanja i završiti je u roku 10-15 dana. Ubire se vršni dio biljaka, cvatovi. Isjeckana masa naglo gubi eterično ulje, pa se mora odmah destilirati. Biljku je bolje pokositi i silirati prije same destilacije. Kod nas su prinosi 10-15t svježeg cvata ili 10-15kg eteričnog ulja po hektaru.