Natopljena ljekovita ulja i sirupi
Natopljena ulja
Vruće izdvajanje (dobivanje ekstrakta) bolje je za ljute biljke poput đumbira ili ljute paprike, te lisnate biljke kao što su gavez, mišjakinja ili divizma. Hladna metoda često se rabi za svježe biljke s nježnim cvjetovima gospine trave, kamilice, nevena i drugih sličnih.
Ispunite staklenku cvjetovima ili lišćem biljke. Ulijte blago biljno ulje tako da prekrije biljke u posudi, zatvorite staklenku i dobro ju protresite. Suncokretovo ulje je dobro za ovaj proces, ali je maslinovo ipak bolje jer neće užegnut.
Pustite staklenku da odstoji na osunčanoj prozorskoj dasci ili u stakleniku mjesec dana. Protresite staklenku svaki dan. Što ima više sunca, i što duže mješavina stoji to će biti jača. Procijedite cvjetove upotrebljavajući cjedilo ili vrećicu od muslina. Za jaču otopinu obnovite cvjetove u ulju svaki tjedan dana i ponovite postupak.
Ulijte tekućinu u boce koje su hermetički zatvorene, označite ih i pohranite na hladnom i tamnom mjestu. Tako spremljene boce možete čuvati i do godinu dana.
Sirupi
Budući da upotrebljavaju med ili nerafinirani šećer kao slatki konzervans, sirupi mogu prikriti okus gorkih biljaka poput srčanika ili sporiša. Zato su sirupi dobri lijekovi za djecu.
Sirupi djeluju umirujuće i kod tegoba poput upaljenog grla i kašlja.
Stavite 500 grama smeđeg šećera ili meda u lonac i dodajte litru vode. Polagano zagrijte i miješajte dok se med ili šećer sasvim ne rastope. Dodajte 130 grama brašna. Zagrijavajte sastojke lagano 5 minuta, a zatim ostavite mješavinu da odstoji preko noći.
Procijedite i pohranite sirup u hermetički zatvorenoj posudi u hladnjak ili u hladni kuhinjski ormar. Šećer djeluje kao konzervans tako da se sirup može čuvati i do 18 mjeseci.