Kako Leciti

Alternativna Medicina – Narodna Apoteka

PRIRODNI LEK

Primjena nevena u liječenju

Cvjetovi nevena prepoznatljive su narančasto-žute boje, a jako su cijenjeni zbog svojih ljekovitih, kozmetičkih i kulinarskih svojstava. Njime se liječe rane, bolesti kože, probavnih organa i ženskih genitalnih organa.

U suhim cvjetovima nevena pronalazimo brojne aktivne tvari poput triterpenskih saponina (oni sprečavaju nastanjivanje gljivica na koži), triterpenski alkoholi (koji nam pomažu kod upalnih stanja), flavonski glikozidi, karotenoidi (jako su važni za vid i sposobnost obnavljanja epitela, topivi u mastima), eterično ulje (djeluje antimikrobno), kumarini (skopoletin, umeliferon, eskuletin), polisaharidi (stimuliraju imunološki sustav) itd.
Neven ima široku unutarnju i vanjsku primjenu u liječenju. Biljka je učinkovita kod različitih tegoba u probavnom traktu. Sam ili kao sastojak čajnih mješavina koristi se kod čira na želucu i dvanaesniku, upala tankog crijeva, kolitisa i blažih proljeva. Normalizira rad jetre i žuči, pročišćava organizam, potiče cirkulaciju, stimulira imunološki sustav. Preporučuje se kod ovapnjenja krvnih žila, povišenih masnoća u krvi i varikoznih (proširenih) vena. Djeluje na ublažavanje menstrualnih grčeva, uravnotežuje menstrualni ciklus, a preporučuje se i ženama u klimakteriju. Pomaže kod cista na jajnicima i maternici te kod mastitisa. Za regulaciju menstruacije treba piti 2-3 šalice čaja tjedan dana prije očekivane menstruacije.
Za primjenu čaja od nevena slijedite upute: 1-2 čajne žlice cvjetova preliti s 2,5 dL kipuće vode, poklopiti i procijediti nakon što odstoji 10 minuta. Kod želučanih tegoba piti po šalicu nezaslađenog čaja tri puta dnevno, u gutljajima, pola sata prije obroka. Čaj se koristi i za ispiranje usne šupljine i ždrijela te za pripravljanje obloga, no tada je učinkovitiji ako se pripremi sa dvostrukom količinom cvjetova na istu količinu vode. Oblozi ili ispiranje čajem potpomažu granulaciju tkiva i na taj način potiču zatvaranje rana.
Pripravljanje kapi: 20 grama suhih cvjetova preliti sa 100 ml 70%-tnog etilnog alkohola i ostaviti na sobnoj temperaturi (ne na suncu) 2-3 tjedna uz povremeno miješanje ili protresanje. Nakon toga kapi procijediti kroz višeslojnu gazu ili filter papir. Uzimati tri puta dnevno po 20 kapi u malo vode ili čaja.
Tinktura razrijeđena destiliranom ili prokuhanom i ohlađenom vodom koristi se za obloge kod rana, oteklina, podljeva i istegnutih mišića. Može se pripremiti i močenjem šake cvjetova („latica“) u litri kvalitetne rakije.

Ljekovito ulje od nevena

Nevenovo ulje preporučuje se zbog kvalitete i trajnosti proizvoditi od osušenih cvjetova, ili ako se već radi od svježih, dobro ih je prosušiti bar 24 sata kako bi se uklonio dio vlage. 50 grama cvjetova potopi se u 500 mL hladno prešanog i nerafiniranog baznog ulja (maslinova, suncokretova, sezamova, bademovoa). Najbolje je koristiti tamnu staklenku širokog grla ili običnu bocu izvana obložiti tamnim papirom ili alufolijom. Maceracija se provodi tri tjedna na toplom mjestu, ne na izravnom suncu, uz povremeno miješanje ili protresanje. Nakon toga ulje se procijedi kroz nekoliko slojeva gaze i ostavi stajati bar 24 sata, a tada ponovo procijedi kroz gazu ili filtar papir i čuva u tamnoj boci. Ulje se može proizvesti i zagrijavanjem baznog ulja i cvjetova u vodenoj kupelji na 70 °C kroz 2-3 sata. Pomaže kod osipa i opekotina izazvanih suncem te učinkovito njeguje i pomlađuje kožu. U narodnoj medicini koristi se i iznutra kod grčeva i želučanih tegoba.
Kozmetička industrija proizvodi velik broj pripravaka na bazi nevena: kreme za lice, maske, tonike, kupke, šampone, ruževe itd. Oni poboljšavaju napetost i elastičnost kože, štite ju od atmosferskih utjecaja, hrane i održavaju njenu elastičnost te joj daju svjež i vitalan izgled.

Ljekovita mast od nevena

Mast od nevena je najpoznatiji, a po mnogima i najdjelotvorniji pripravak od nevena koji se nekada proizvodio u svakom domaćinstvu, a danas ga uglavnom nabavljamo u ljekarnama. Kod kuće se može proizvesti na dva načina: iz nevenova ulja ili prženjem cvjetova u masti.
60 grama nevenova ulja i 8 grama pčelinjeg voska zagrijava se na vodenoj kupelji dok se vosak ne otopi, a zatim se ulije u kozmetičke kutijice (najbolje staklene), ostavi da se ohladiti i zatvori.
Sastojci: 3-4 jušne žlice cvjetova („latica“) nevena, 1 jušna žlica usitnjenih listova nevena, 150-200 g svinjske masti. U otopljenoj svinjskoj masti lagano popržiti cvjetove i listove, masu maknuti s vatre i ostaviti da odstoji preko noći. Idućeg dana sve lagano zagrijati i procijediti kroz višestruku gazu u pripremljene kozmetičke lončiće, najbolje staklene. Osim što njeguje suhu i ispucanu kožu lica, ruku, usnica i bradavica dojki te pomaže brzom uklanjanju neugodnih krastica u nosnoj šupljini, mast pomaže kod različitih gljivičnih i bakterijskih oboljenja kože, ekcema praćenih svrbežom, rana i opekotina. Uklanja crvenilo i osip na koži dojenčadi uzrokovano upotrebom pelena. Preporučuje se kod mastopatije i za njegu kože nakon zračenja.