Kako Leciti

Alternativna Medicina – Narodna Apoteka

PRIRODNI LEK

Ulje žitnih klica dobro je za zdrav seksualni život

Ulje žitnih klica je bogato vitaminom E i drugim dragocjenim sastojcima. Znanstveno je istraživanje otkrilo da ovaj izvrstan prirodni proizvod pogoduje kako ženama tako i muškarcima. Poznati su slučajevi gdje je ulje žitnih klica izazvalo ovulaciju ili povećalo količinu spermatozoida kod ljudi s preranim sterilitetom.

Mnogo prije nego što je znanost iznijela dokaze, seljaci su znali da vitamina E ima u ulju žitnih klica, faktor plodnosti. Nisu ga zvali “vitamin E”, no davali su svježe samljeveno cjelovito zrnje (koje je sadržavalo klice) pastusima i ostalim životinjama kako bi im povećali plodnost. Uzgajivači peradi potvrđuju da hranjenje kokoši svježe samljevenim žitom poboljšava leženje jaja. Uzgajivači lisica i ovaca također su zapazili blagotvorno djelovanje ulja žitnih klica na reprodukciju. Ovi su podaci iz članka “Hormoni na poljima žita” objavljenog prije više godina.
Dr. Shute iz Kanade, poznat po svojim istraživanjima vitamina E i srčanih bolesti, također je u velikoj mjeri koristio vitamin E kod tegoba reproduktivnog sustava. On navodi rezultate na laboratorijskim životinjama kojima je davana prirodna hrana, potpuno lišena vitamina E, što je prouzročilo tegobe spolne prirode: progresivnu atrofiju pojedinih reproduktivnih organa, smanjenje proizvodnje spermatozoida, i shodno tome, potpunu neplodnost. Međutim, davanje vitamina E prije nego je nastupila potpuna atrofija oporavilo je proizvodnju spermatozoida.
Dr. Shute propisuje vitamin E, dobiven iz ulja žitnih klica, u slučajevima spontanog pobačaja, prijevremenog porođaja ili neplodnosti pacijenata. Svakom paru, kojeg konzultira, savjetuje da naprave spermatogram kako bi se otkrile eventualne anomalije sperme. No većina muškaraca odbija surađivati i on kaže: “Više od svega drugog što se o tome može reći, ovakav stav najbolje ilustrira uvjerenje muškaraca da je žena odgovorna za sterilitet i njihovu taštinu s obzirom na njihovu muževnost.”
Analiza djelovanja njegovog tretmana muškog steriliteta pokazuje da vitamin E, uziman svakodnevno tijekom dva tjedna, povećava količinu spermatozoida kod 48% pacijenata, pogoduje proizvodnji živih spermatozoida kod 67% onih koji su prije imali veliku količinu mrtvih spermatozoida i djeluje na proizvodnju normalnih spermatozoida kod 56% muškaraca koji su prije imali abnormalne spermatozoide.
Vitamin E i trudnoća
U slučaju gubitka fetusa prije šestog mjeseca trudnoće, govorimo o pobačaju (spontanom ili terapeutskom), a ako do gubitka dođe između šestog i devetog mjeseca, govorimo o prijevremenom porođaju. Dr. Shute navodi da je vitamin E korišten u 122 slučajeva trudnoće s rizikom od pobačaja i u 87 slučajeva s rizikom od prijevremenog porođaja. Vitamin E pomogao je velikom dijelu pacijentica koje su krvarile ili trpjele znatne bolove: 86% rizika od pobačaja i 60% rizika od prijevremenog porođaja uspješno je riješeno s vitaminom E i uslijedio je normalan porođaj.
U članku Ohio State Medical Journala dr. Silbernagel i dr. Patterson potvrđuju da je svaka žena kod koje postoji rizik od pobačaja ili prijevremenog porođaja podvrgnuta nekom tretmanu. “Očito je bolje spriječiti nego liječiti”, kažu autori i dodaju, “koncentrirano ulje žitnih klica omogućuje ovakav pristup”. Navode istraživanja provedena na 2800 pacijenata od kojih je samo 825 bilo tretirano uljem žitnih klica. Većina tretiranih počela je uzimati ulje žitnih klica između trećeg i šestog tjedna trudnoće. Pet posto ga je počelo uzimati prije začeća. U ovoj skupini bilo je samo 3,7% pobačaja dok je kod pacijentica koje nisu uzimale ulje žitnih klica, bilo 15%. Bilo je 2,1% slučajeva trudničke toksemije kod žena koje su uzimale ulje žitnih klica, no 10% kod onih koje nisu.
Vitamin E, najbolji prijatelj majki?
Evo jednog zanimljivog pisma koje je objavljeno u časopisu “Prevention” (prosinac 1966.):
“Željela bih svojim svjedočenjem dati prilog pohvali vitamina E. Nakon što sam u 4 godine rodila četvero djece, grudi su mi bile kao u starice. Iako žensko tijelo nije za mene samo seksualni simbol, bila sam nesretna jer sam bila još vrlo mlada i zaljubljena u svog muža. U međuvremenu, počela sam uzimati svakodnevne doze vitamina E u nadi da ću se riješiti bolova – i neestetskog izgleda – koji su prouzročile proširene vene. I gle čuda! Za dva tjedna grudi su mi ponovo postale čvrste kao u mlade djevojke! Čini se da su mi se i trbušni mišići učvrstili i da mi se i figura popravila (imam normalnu težinu). A moje vene? Još je prerano za donošenje zaključaka, no ovog sam mjeseca svega dvaput obukla specijalne čarape dok sam ih prije tretmana vitaminom E nosila svakodnevno kako bih ublažila bolove i otekline.”

Ulje žitnih klica – dobar izvor B kompleksa

M. S. Biskind izvješćuje u “Vitamines and Hormones” kako je ustanovio vezu između nedostataka u prehrani i hormonalne neravnoteže. Kod žena, ona se manifestira kao bolna menstruacija i bolovi u dojkama; kod muškaraca, kao omekšanje testisa, hipertrofija grudi, nedostatak dlaka i gubitak libida. Sterilitet prijeti i jednima i drugima. Biskind piše: “Tretman B kompleksom, posebice u obliku sušene jetre, ne samo da liječi nedostatak, nego i donosi brzo i impresivno poboljšanje kod tegoba endokrinih žlijezda.”
Sirove klice žita i ulje žitnih klica također su sjajni izvori B kompleksa.

Razlika između prirodnog vitamina E i ulja žitnih klica

Koja je razlika između preparata prirodnog vitamina E i ulja žitnih klica? Vitamin E, dobiven iz ulja žitnih klica, različit je od čistog vitamina E jer ulje žitnih klica sadrži ne samo vitamin E, nego i ostale važne hranjive sastojke, poput prirodnih proteina, minerala i svih vitamina iz kompleksa B, nezamjenjivih za dobro zdravlje.
Lako kvarljivo!
Kako je lako kvarljivo ulje žitnih klica, brzo užegne i gubi svoju djelotvornost. Dr. Shute je nekoliko puta kod ove terapije dobio vrlo razočaravaj uče rezultate koje nije mogao objasniti, sve dok nije doznao da su pacijenti držali ulje žitnih klica na sobnoj temperaturi. Dr. Shute kaže da ulje žitnih klica, bez obzira da li ih držimo u kapsulama ili u bočici, kad se jednom otvori, ne zadržava svoja svojstva dulje od otprilike 8 tjedana, čak i u hladnjaku.
Kako postići najbolje rezultate?
Liječnici naglašavaju kako ulje žitnih klica najbolje djeluje ako ga se uzme skoro natašte, odnosno između obroka, kada ne postoji rizik da će se pomiješati s užeglim mastima koje su unesene u želudac zajedno s hranom.
Mora se razmotriti i uzimanje nadomjestaka željeza koji su u slobodnoj prodaji. Ovi preparati potpuno neutraliziraju blagotvorno djelovanje ulja žitnih klica. Kada je dodatak željeza neophodan, kao primjerice u trudnoći da bi se spriječila anemija, nutricionisti predlažu jetru, namirnicu koja sadrži željezo u prirodnom obliku koje ne uništava blagotvoran učinak ulja žitnih klica. Oni koji ne vole jetru, mogu nabaviti kapsule sa sušenom jetrom.