Voćni sokovi – Recepti za zdravlje
Voćni sokovi su izvanredno okrepljujuće sredstvo, bilo da ih miješamo bunarskom ili mineralnim vodama: Radenskom, Kiseljakom ili Donatom. Naročito su korisni za osobe koje ne smiju piti alkohol. Sokovi okrepljuju sve uzraste od djeteta do starca.
Kod pripremanja sokova nikada se ne smije upotrebljavati željezno posuđe, jer daje okus željeza i sok dobije mutno tamnu boju.
Ni jedna druga hrana ne sadrži toliko različitih mineralnih soli kao voće. Sa raznim, voćnim kurama možemo izliječiti neke bolesti, a zdravi postaju snažniji i krepkiji, jer voćni sokovi odlično djeluju na organizam čovjeka. Za vrijeme voćnih kura ne smije se uzimati mlijeko, pivo, jaja, sir, meso i slična jela. Na voće se ne smije piti voda, jer u tom slučaju voće (u želucu) prelazi u proces vrenja i time gubi svoju ljekovitu moć.
Voćni sokovi pročišćuju krv, dovode nove osvježavajuće tvari, organizam se pomlađuje i jača. Što više, voćni sokovi oduzimaju volju za uživanjem alkohola.
Grožđe je bogato kalijem, vapnom, fosforom i natronskom kiselinom. Stoga se kura grožđa naročito preporuča protiv nervnih smetnji, histerija, melankolije; šuljeva, bolesti jetre, kamenca u bubrezima i protiv dišnog katara. Dobro je za vrijeme sezone trešanja provesti kuru, jer je trešnja ljekovita kao i grožđe.
Sok od maline
U 2 litre vode stavi se tri litre malina i 3 dekagrama vinske kiseline. Pustiti da stoji 24 sata, ali ne na toplom ili suncu. Ta se masa kroz gusto sito ili platno procijedi i koliko je litara soka toliko kg šećera treba u masu dodati. Kuhati i češće pjenu skidati, sve dok nije gotovo.
Sok od višanja i drugog voća priprema se isto kao i malinov sok.
Sok od jagoda
Liječi malokrvnost, žuticu, reumu, a naročito dobro djeluje protiv bubrežnih bolesti i bubrežnih kamenaca.
Sok od ribizla
Ubrzava rad bubrega i liječi kostobolju.
Sok od jabuka
Liječi crijevne bolesti, reumu, bolesti mjehura, živce i bubrege.
Sok od rotkve
Dobije se iz crne rotkve (arapke) pomoću sokovnika. Rotkve se operu, izrežu i stave u sokovnik. Cijeđenje traje 80—85 minuta. Sok se dobije i ako rotkve izribamo i stisnemo tijeskom za mast.
Liječi žuč, jetra, bubrege, bubrežne kamence istjeruje iz mjehura, tjera na mokrenje, rastvara sluz. Liječi kašalj hripavac, astmu, bronhijalni katar. Pospješuje probavu.
Sok od iđirota
Na sto grama isjeckanog korijena nalijemo 400 grama alkohola (96% jakosti) i 600 grama bunarske vode. Ostavimo da stoji 4—6 dana. Svaki dan jednom ili dvaput protresemo. Nakon toga procijedimo. Na ostatak nalijemo 200 g alkohola i 400 g vode i ostavimo 24 sata stajati. Nakon toga ocijedimo. Obje se ocjeđevine sliju zajedno i kuhaju dok se sve ne ukuha do polovine količine.
Uzima se dnevno tri puta po kavenu žlicu kod sluzavosti crijeva, lupanja srca, skrofula, povratne groznice, reume; osobito pomaže ženama u prelazno doba, kod žučnih i bubrežnih bolesti, vodene i šećerne bolesti i neredovite menstruacije.
Sok od koprive
Koprivin sok je proizvođač krvi — kod malokrvnosti — i čisti krv. Liječi žuč i trbušnu sluznicu, probavne organe, snabdijeva organizam potrebnim mineralima, jer sadrži A i C vitamin, kao i mravlju kiselinu i kremičnu kiselinu. Sadrži mnogo klorofila i željeza.
Sok od koprive dobije se pomoću gnječenja: lišće mlade koprive dobro se opere, sitno izreže i soči pomoću sokovnika 60—70 minuta.
Sok od breze
Brezov sok omiljeno je sredstvo za čišćenje krvi, zatvor, bolesti bubrega, proljev; protiv pijeska i mokraćne kiseline. Liječi kožne prišteve i čisti kožu.
Brezov se sok dobije tako, da se u mjesecu travnju, prije negoli stablo prolista, u mladu brezovu stablu izvrti rupa 2—5 cm (dubine). U rupu se stavi staklena cjevčica po kojoj će teći sok u posudicu ili limenku koju postavimo ispod cijevi. Sabiranje kroz jednu cjevčicu iz jednog stabla traje 6—14 dana. Sok se zatim ugrije (pasterizira) i spremi u boce koje se dobro začepe.
Sok od bokvice
Sok bokvice vrlo je zdrav u vinu. Liječi astmu, čisti pluća, jetra; liječi vodenu bolest ako se pije uzastopce 14 dana svako jutro natašte i navečer prije spavanja. Ako popijemo svako jutro i večer po 50 g bokvičinog soka, liječi rane u ustima i na jeziku, kao i gnojne rane.
Sok od gloga
Sadrži u sebi snagu koja je potrebna srcu. Izvrsno je sredstvo za liječenje srca i krvnog optoka (bez opasnosti prekoračenja doze za umirenje i liječenje srca). Vrlo je dobar za srce kod teških fizičkih radnika. Usklađuje udare kod nervoze ili nepravilnog pulsa.
Glogov sok dobiva se tako da plodove gloga, koje smo na-brali u rujnu ili listopadu, sočimo u sokovniku. Sokovnik se napuni do vrha plodovima gloga i pusti da se soči 50 minuta. Iz 5 kg ploda dobije se 2,50—3 litre soka. Za bolji ukus može se zasladiti šećerom. Na svaki kg soka dolazi 300 g šećera. Sprema se u staklenke i dobro zatvori pergamentom.
Sok od rotkve
Prokušano je sredstvo protiv bolesti žuči, jetra, bubrega, i pijeska u mjehuru: snažno odvaja vodu, razrjeđuje sluz. Dobro je sredstvo protiv kašlja, promuklosti, astme i bronhijalnog katara. Pospješuje probavu.
Rotkvin sok dobije se iz crne rotkve pomoću šočenja u sokovniku. Rotkva se opere, sitno izreže i stavi u sokovnik. Sočenje traje 80—85 minuta. U domaćinstvu sok rotkve može se dobiti i na jednostavniji način: rotkva se nastruže, sok istisne tijeskom za mast. Zatim se ugrije i na svaku litru doda mala žlica meda. Iza toga stavi se u staklenke i dobro zatvori.
Sok od šipka — plod divlje ruže
U sokovnik se stave samo dobro zreli plodovi divlje ruže. Nakon ocjeđenja stavi se u staklenke.
Sadrži veliki postotak C vitamina. Liječi uboje, prehladu, jetra, tvrdu stolicu, bubrege, probavne smetnje i snižava temperaturu.