Čičak, drugi tradicionalni biljni depurativ
Čičak (Arctium lappa) druga je biljka čija je reputacija kao depurativa vrlo stara. Staro izdanje U. S. Dispensatory utvrdilo je njegovu vrijednost u liječenju kožnih problema sa slijedećim uputama: “Da bi uporaba bila djelotvorna, mora se dugo provoditi. Može se dnevno konzumirati uvarak od pola litre pripremljen tako da se u 3/4 litre vode kuha oko 55 grama korijena sve dok se količina ne smanji na pola litre.”
William Smith, koji do današnjih dana prakticira biljnu medicinu, naziva čičak “jednim od najboljih pročišćivača krvi” i savjetuje da se upotrijebi “oko 28 grama korijena i sjemena za uvarak na 3/4 litre vode čija se količina smanjuje na pola litre. Uzimati 3-4 čaše na dan. Ako je potrebno, može se pomiješati s pitomkom.
Znanstvene analize pokazale su da bardan sadrži vitamin C, željezo, nijacin, omanov škrob, sluz, malo smole, taninsku kiselinu, hlapiva i nehlapiva ulja i gorki glukozid. U Europi, korijen se upotrebljava u depurativnim mješavinama i tabletama.
Među ostalim depurativnim biljkama može se navesti crvena djetelina, kopriva, peršin, pitomka, potočarka i ljubica.
Problemi s kolesterolom
Među svim degenerativnim faktorima odgovornim za starenje i preranu smrt, najviše je pozornosti privukla ateroskleroza ili otvrdnuće arterija.
Kolesterol je glavni sastojak naslaga masnih tvari na stjenkama arterija. Kad su arterije začepljene, cirkulacija krvi je smanjena u svim dijelovima tijela, a posebice u mozgu. Ovo smanjenje dotoka krvi u mozak može izazvati mentalnu smetenost, gubitak pamćenja i visok tlak. Mlada osoba može imati sve ove simptome od kojih se sastoji prerano starenje.
Naslage masti također prisiljavaju srce da više radi kako bi tjeralo krv kroz svoje začepljene kanale. Tu počinju kardiovaskularne tegobe jer je srce prisiljeno na veće napore, nego što je sposobno.