Kako djelovati protiv hipoglikemije?
Ukoliko se pretrpavate namirnicama koje su krcate šećerom, sva je prilika da ne konzumirate dovoljno esencijalnih hranljivih materija, u koje spadaju i kalcij i magnezij. Vaša ishrana je u tom slučaju siromašna i ostalim neophodnim vitaminima i mineralima u tragovima, uključujući B-vitamine, krom, cink i esencijalne aminokiseline. Ovi hranljivi sastojci sudjeluju u raznim tjelesnim enzimskim sistemima i služe kao prethodnica u proizvodnji hormona i neuro odašiljača.
Šta da radite? Ukoliko se osjećate umorni, vrti vam se u glavi, ili ste nervozni jer ste bili prezauzeti da biste nešto pojeli, ne posežite za čokoladicom; umjesto toga, pokušajte sa proteinskom užinom, još bolje, nemojte ni da dovedete sebe do te tačke. Radije imajte pet do šest manjih obroka dnevno, nego tri velika. Takav način ishrane doprinijet će da vam se stabilizuje nivo glukoze u krvi.
Vaši obroci ne treba da sadrže samo ugljene hidrate, nego i proteine, i nešto masnoće. Prijepodnevna užina, recimo, mogla bi da se sastoji od režnja puretine i nekoliko krekera, a mala čaša mlijeka bila bi bolji izbor od čaše pomorandžinog soka, ili soka od trešanja. Kofein i alkohol izgleda da smetaju sposobnosti jetre da oslobađa uskladišteni šećer, pa se smanjenje konzumiranja ili eliminiranje iz ishrane i jednog i drugog čini kao dobar potez. Jedna, uopće uzev, pravilna ishrana trebalo bi da sadrži obroke svježeg voća i povrća; meso, ribu ili živinu i ugljene hidrate.
Recept protiv hipoglikemije
Krom-pikolinat: Jedna tableta ili kapsula od 200 mg, tri puta na dan.
Magnezij: Jedna kapsula ili tableta od 500 mg na dan.
Glutation: Po jedna kapsula od 500 mg na pola časa prije jela, do dva puta na dan.