Kako se oporaviti od moždanog udara?
Omega-3 masne kiseline nalaze se prvenstveno u ribama, među kojima su losos, list (svoja), tuna, grgeč, sardine, inćun i skuša, koje se hrane omega-3 morskim biljkama. Omega-3 su prirodni razrjeđivači krvi koji sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka i time mogu da smanje rizik od srčanog napada ili moždanog udara.
Sulfidi kojih ima u bijelom luku i povrću iz porodice kupusa, potpomažu snižavanje krvnog pritiska i sprečavaju nastajanje ugrušaka krvi, najčešćeg uzroka moždanog udara.
Najveći faktor rizika kada je riječ o moždanom udaru je visok krvni pritisak. On može da se korigira ishranom, vježbanjem i kontroliranjem tjelesne težine, uz ograničenje u konzumiranju alkohola.
Za pušače, rizik od moždanog udara je dvostruko veći nego za nepušače. Prestanite da pušite i u roku od pet godina svesti ćete rizik od moždanog udara na onaj nivo koji prijeti i nepušačima.
Prevelika tjelesna masa napreže sistem za cirkulaciju krvi i povećava rizik od pojave dijabetesa, srčanih oboljenja i visokog krvnog pritiska. Da biste smanjili težinu, neophodno je da promijenite način života, što znači promjenu ishrane, načina na koji se nosite sa stresom i više fizičkog vježbanja.
Vježbajte mnogo, smanjite unošenje soli, masnoća i šećera, pijte manje alkohola i kave koja nije oslobođena kofeina i preuzmite nešto kako biste umanjili stres.
Iskušajte ove borce protiv moždanog udara!
Vitamin E: Jedna kapsula od 400 i. j. na dan.
Selen: Jedna ili dvije (50 do 100 mcg) kapsule ili tablete na dan.
Bijeli luk: Po dvije kapsule tri puta na dan.
Ginko biloba: Jedna do dvije kapsule od 60 mg na dan.
Kurkuma: Po dvije kapsule najviše tri puta na dan.