Kao dobar prirodni lijek služi…
Crveni luk
Bolove u maternici — liječi crveni luk ako se pije triput dnevno toplo mlijeko u kojem se kuhao crveni luk.
Vodena bolest — odlično se liječi ako se u pola litre vode i pola litre vina kuha (usitnjeno) tri glavice luka i žlica ružmarina. Uzima se svakog sata po žlica.
Vjetrovi u želucu i crijevima — prestaju, ako se jede pečeni luk ili pije sok od samljevena luka (na stroju za meso) sa jednakim dijelom rakije. Dnevno se uzme po 2—3 čašice.
Upala grla — prestaje ako sok od luka kuhamo s medom. Ovim sirupom ispire se grlo svaki sat. Istodobno se svaka 2 sata uzme po kavena žlica ovog sirupa.
Oči upaljene, kremljive, suzne — liječe se tako da se dnevno po nekoliko puta isperu s mlijekom u kojem se kuhao luk (s malo pravog vrcanog meda).
Zastoj mokraće — luk, peršin, celer i med kuhamo u vodi i tekućinu (toplu) pijemo više puta dnevno. (Uvijek po malu šalicu).
Suhi kašalj — liječimo ako se crveni prženi luk pomiješa s kozjim mlijekom i pravim pčelinjim medom (na jednake dijelove) i uzima svaki sat po žlicu.
Dojilja s malo mlijeka neka jede luka i uz to neka pije 2—3 čašice dobre domaće rakije — i mlijeko će doći.
Srčanu bolest liječi crveni luk. Protiv koronarne tromboze, začepljenja srčane arterije, grušanja krvi, pečen luk je vrlo dobar lijek. U pećnici se polako dobro ispeče jedan crveni luk kojeg se prije jela u podne pojede s nekoliko kapi ulja. Za večeru se ispeče svjež luk i pojede prije spavanja. Kura traje duže vrijeme.
List konoplje
Dobar je lijek kod kožnih bolesti (lišaja) u obliku čaja kojim se koža ispere i triput dnevno popije mala kavena žlica.
Čaj protiv mišićnog reumatizma
Jedaću žlicu lišća bijelog jasena (Fraxinus excelsus) preliti s 200 g ključale vode. Uzima se 2—3 puta dnevno po šalicu.
Bazgova guba
Bazgova guba izvlači svakovrsne bolesti iz očiju.
TOPOLA CRNA (ugljen)
Liječi nervozu želuca, žgaravicu, bljedoću. Uzima se jedna žlica dva puta dnevno s vodom.
Svježi kravlji ili ovčji sir
100 g sira sadrži: bjelančevine 15 g, masti 18 g, mnogo mineralnih soli, fosfora i kalcija. Stoga se lako probavlja. Sol, fosfor i kalcij vrlo su važni za rast i razvoj koštanog tkiva. Neophodni su za trudnice, djecu kao i stare ljude. Svježi sir sprečava arteriosklerozu. Najbolje ga je jesti za večeru.
Podbjela cvijet
Cvijet podbjela, jednu žlicu, prelijemo s 200—300 g ključale vode i ostavimo poklopljeno da stoji 10—15 minuta. Nakon toga se ocijedi, medom zasladi, doda soka od limuna i pije triput dnevno po šalicu. Liječi upale, razdraženost, preveliko izlučivanje sluzi. Naročito je dobar lijek protiv nezadrživog kašlja, bronhijalnog katara i kao oblog za grlo.
Kruh od zingibera
Uzeti pola šalice ulja, šalicu meda ili melase. To se dobro promiješa. Tome se doda šalica kiselog mlijeka i postepeno se dodaje žumanjce od dva jajeta, tri šalice brašna, dvije žlice praha od korijena Zingiber officinale, kavenu žlicu sode-bikarbone koja se prethodno rastopi u tri žlice vruće destilirane vode i malo soli; zatim se doda, u snijeg istučena, oba bjelanca i sve dobro zamijesi i peče otprilike tričetvrt sata u tepsiji koja je dobro podmazana finim uljem. Ovako pripremljen kruh vrlo je dobro sredstvo za čišćenje krvi; osobito je preporučljiv kod bolesti raka i bolesti žlijezda grla.
Matični mliječ
Matični mliječ proizvodi pčelinja matica i veoma je dobar lijek kod prehlada, nervoze, nesanice, uzrujanosti i protiv reumatizma. Koristi protiv slabokrvnosti. Djeca koja nemaju apetita i slabo napreduju u školi neka svako jutro uzmu pčelinji mliječ natašte po malu žlicu (koja ne smije biti od metala — neka bude od plastike). Čisti mliječ se ne smije uzimati. Kod pčelara koji ga proizvode dobije se pomiješan s pčelinjim medom. Isti se može dobiti u Zagrebu u »Pčelarskoj centrali« originalno pakovan.
Mast divljeg zeca protiv hladnoće
Za vrijeme velike zime kad čovjek mora da radi izvan kuće, neka prije dobro izmasira ruke i noge s pretopljenom mašću divljeg zeca. To sprečava hladnoću i prehladu.
Lijek za stare i djecu
Slabi i iscrpljeni od života, nemoćni, te djeca neka tokom zime svako jutro i pola sata prije objeda popiju po žlicu ribljeg ulja miješano s pravim pčelinjim medom. Djeci se daje pola žlice. Riblje ulje dobije se u ljekarni i pola litre po osobi dostajat će kroz cijelu zimu.
Lijek protiv mnogih bolesti
U dvolitrenu bocu stavi se pola litre borovice. Na to se nalije litru jakog zdravog prirodnog vina i pusti 24 sata stajati. Nakon toga se ocijedi i dolije jake dobre komovice (pola litre) i 2—3 žlice šećera u prahu ili kandis šećera koji se pretvori u prah. Zatim se sve dobro promiješa. Borovice ne baciti nego svako jutro i večer 5—6 zrna prožvakati i progutati s čašicom vina. To se ponavlja tri dana. Dva dana ne uzimati. Zatim opet 3 dana uzimati, itd. Tako pripremljen lijek ublažuje glavobolju, bistri i osvježava razum, osvježava tijelo, liječi srce, grižu, melankoliju, vrtoglavicu i zlatnu žilu.
Sve otrove iz tijela tjera
U litru zdravog prirodnog bijelog vina stavi se 18—22 g korijena od srčenjaka (Polygonum bistorta) da stoji nekoliko sati. Od tog vina dnevno piti po čašicu dvije ili u jelo po žlicu dvije dnevno. Lijek je protiv svakog otrova.
Ilovača
Ilovača se u ljekovite svrhe upotrebljavala još tamo u prastaro doba. Župnik Kneipp eksperimentirao je s ilovačom i dokazao njenu ljekovitost kao najstariju od prirodnih lijekova. Adolf Just nakon dugog eksperimentiranja i svestrane upotrebe također je dokazao ljekoviti učinak ilovače. Ilovača je jednostavno ali efikasno pučko sredstvo liječenja. Tko jednom okuša njenu ljekovitu moć — uvijek će se u nevolji njome služiti. Danas i liječnici često preporučuju ilovaču pa i upotrebljavaju, jer je sigurno ublažavajuće sredstvo i neškodljivo. Ljekovita svojstva ilovače nalaze se u njenoj dezinfekcionoj moći — koja čisti i ublažuje. Ilovača sadrži različite minerale, mnogo magnetične i sunčane energije. Iako je paradoksalno i čudno reći da je zemlja lijek — pa ipak je tome tako. Oblozi od ilovače odmah ublažuju bolove, izvlače vatru, rastapaju, izlučuju bolesne otrovne sokove i čestice iz tijela. Rane koje peku — vatrenog ili hladnog oružja, bile svježe ili gnojne, a osobito one od uboja (prignječenosti), povrede kostiju i udaraca, sve se to liječi primjenom stručno učinjenog blata u obliku obloga. Znalački učinjeni oblog oduzima zapaljenje, čisti i srašćuje, ublažava bolove i sprečava komplikacije. Oblog ilovače uništava sve ono što je natrulo, sprečava da krv upije materije koje rastvaraju. Ilovača ne samo da upija gnjilež iz rana i tumora, ekcema, čireva, nego daje nov život bolesnim tkivima, oslobađajući ih smetnji, dovodeći ispravno cirkuliranje krvi u krvnim kapilarima. Ne liječi samo vanjske rane, nego i duboke fistule.
Tumori koji se nalaze u unutrašnjosti tijela, izliječe se vanjskom primjenom blata pod uvjetom da se primjena ustrajno vrši. Tako povrede želuca i crijeva iščeznu zauvijek ako svake noči spavamo s oblogom ilovače na želucu.
Ilovača koja se upotrebljava za lijek, uzima se sa čistih predjela iz dubine barem 80 cm pa i više. Iz zemlje treba odstraniti kamenčiće, zatim na brzinu osušiti na suncu ili na štednjaku. Zatim istući u prah. Zalihe koje se spremaju za liječenje treba pohraniti u čisti sanduk. Za obloge pripremljena ilovača razrijedi se s pola zdravog vinskog ili jabučnog octa i pola vode ili odvara (čaja) od trinja, preslice, čička, podbjela lista, hrastove kore ili poljske steže. U slučaju bolesti jetre, žuči ili bubrega masa se mora ugrijati, ali nikad da ne bude toplija od 42°C, dok u ostalim slučajevima može se upotrijebiti hladna. Razmućena ilovača treba da izgleda kao neka mast. Ta se masa namaže na lanenu ili koju drugu čistu bijelu prokuhanu krpu 2—3 cm debelo i privije na bolno mjesto na golu kožu. Ako je rana otvorena, onda se oblog stavlja preko jednostruke gaze i poveže suhom krpom. Nepromočive tkanine i platno koje ne propušta zrak ne smije se upotrijebiti. Oblog se obično drži 5—6 sati, zatim se kroz 5 sati ništa ne privija. Nakon toga stavlja se novi oblog. Već prema vrsti bolesti ponekad se oblog ostavi dok se posve ne osuši, nekad već prema visini temperature. Oblog se mijenja, svaka 2—3—4 sata ako je tijelo toplo, nikad kad osjeća hladnoću ili groznicu. Hladni se oblog ubrzo zagrije i duboko u nutrini organizma djeluje — potiče i tamo krv na rad.
Ilovača se može upotrijebiti kod reume, zapaljenja zglobova, boli u krstima, u koljenima, proširenju vena, raznih osipa, lišajeva i raznih rana od ujeda. Kod upale svake vrsti i kod vratobolje stavljaju se oblozi oko vrata. Kod bolova u želucu, katara, kod jakog krvarenja kod žena oblozi se stavljaju na donji trbuh. Kod kožnih bolesti, raznih upala, hemoroida, žlijezde prostate itd. koriste također oblozi od ilovače.