Neki od poznatijih prirodnih metoda liječenja Alzheimerove bolesti
Liječenje Alzheimerove bolesti uz pomoć minerala
Cink – Prema izvještaju objavljenom 1990. u Novostima za porodične ljekare, pomanjkanje cinka možda ima neke veze s Alzheimerovom bolešću. Otkriveno je da je u hippocampusu (centru za pamćenje) pacijenata koji boluju od te bolesti nivo ovog minerala nizak. Uz to, cink izgleda da sprečava nastajanje depozita olova i ostalih toksičnih metala, formacija koje mogu da dovedu do pometnje u mozgu, što je karakteristika Alzheimerove bolesti.
Magnezij — Za nedostatak ovog minerala također se vjeruje da bi mogao da bude jedan od faktora Alzheimerove bolesti. Magnezij pomaže u zaštiti od stresa i propadanja moždanih ćelija vezanog za starenje.
Aminokiseline protiv Alzheimera
L-karnitin – L-karnitin (skraćeno od acetil-l-karnitin) je aminokiselina koju proizvodi svaka ćelija u našem organizmu i, prema nekim evropskim istraživanjima, izgleda da usporava mentalno propadanje koje prati Alzheimerovu bolest. Zanimljivo je da upravo završeno kliničko ispitivanje širokog obima u SAD nije potvrdilo djelotvornost L-karnitina u borbi protiv te bolesti — istraživači ne mogu da objasne kako je moguće da proučavanja u jednoj zemlji (Italiji) daju tako pozitivne rezultate, a u drugoj ne. Pošto L-karnitin također osigurava odličnu zaštitu od srčanih oboljenja, smatra se da je pametno da ga uzimate kao osiguranje protiv Alzheimera i ostalih bolesti povezanih sa starenjem.
Blagotvorni hormoni protiv Alzheimerove bolesti
Melatonin — Ovaj „čudesni” hormon, koji se proizvodi u pinealnoj žlezdi (epifizi), osigurava da nivoi ostalih vitalnih hormona ostanu u normalnom rasponu u odnosu na okolne promjene. Na primjer, kada smo izloženi trajnom stanju stresa, naše nadbubrežne žlijezde počinju da proizvode hormone stresa, poznate pod nazivom kortikosteroidi. Dugotrajno izlaganje visokom nivou kortikosteroida može da izazove oštećenja mnogih naših organa i povezuje se s Alzheimerovom bolešću.
Melatonin također može da pomogne pacijentima koji pate od ove bolesti da povrate svoje normalne navike vezane za spavanje – što je blagodat za pacijente, kao i za one koji se o njima staraju.
Pregnenolon – Ovaj hormon, koji sada može da se nabavi u slobodnoj prodaji, pokazao se kao odličan osvježivač memorije. Pregnenolon se proizvodi u mozgu i u kori nadbubrežnih žlijezda. Poput ostalih hormona, kao što je na primjer melatonin, i proizvodnja pregnenolona opada s godinama. U sedamdeset petoj godini života proizvodimo 60% pregnenolona manje nego onda kada smo bili u svojim tridesetim godinama. Mnogi istraživači vjeruju da gubitak pregnenolona i ostalih hormona može da bude razlog početka starenja našeg mozga. Pregnenolon nije ništa novo. U stvari, još je davne 1940. godine grupa industrijskih psihologa testirala pregnenolon na grupi studenata i radnika i ustanovila da je primjetno poboljšao njihovu sposobnost da uče i pamte složene zadatke. Danas ga koriste prosvijećeni ljekari i alternativni iscjelitelji da bi potpomogli sprečavanje gubitka pamćenja kod starijih osoba i da bi držali na odstojanju simptome početka Alzheimerove bolesti.
Ljekovito bilje
Ginko biloba – Ginko biloba ima pozitivno djelovanje na vaskularni sistem. Nedavna proučavanja ekstrakta ginka pokazala su da on povećava dotok krvi u mozak i donje ekstremitete. Pokazalo se i da poboljšava pamćenje i ublažava znakove senilnosti, uključujući i one vezane za Alzheimerovu bolest, vjerojatno baš uslijed povećanog dotoka krvi u mozak. Ipak, preliminarna istraživanja pokazuju da je ginko biloba najdjelotvorniji u odlaganju mentalnog propadanja u ranim stadijima bolesti, ali da ne može i da povrati ranije mentalno stanje.