Smanjite krvni pritisak
Omega-3 masne kiseline — Nova istraživanja navode na pomisao da omega-3 masne kiseline, kojih ima u masnijim ribama, mogu da imaju pozitivno djelovanje na zidove krvnih sudova, što može da doprinese normaliziranju krvnog pritiska.
L-karnitin – To je neproteinska kiselina koje ima u srcu i mišićima skeleta. Ona dozvoljava srcu da iskoristi limitirane zalihe kisika, poboljšavajući na taj način stanje kod angine i ishemičnih srčanih oboljenja prouzrokovanih smanjenim dotokom krvi u srce. Pokazalo se da L-karnitin snižava krvni pritisak kod srčanih bolesnika, iz čega se da zaključiti da bi jednako blagotvorno djelovao i na zdrave osobe.
Blagotvorno ljekovito bilje za normalizaciju krvnog pritiska
Glog — Upotreba gloga za liječenje bolesti srca datira još iz sedamnaestog vijeka. Od kraja devetnaestog vijeka, glog se vrlo uspješno koristi za mnoštvo srčanih oboljenja, među koje spadaju angina pektoris (bol u grudima) i aritmija, a također je i srčani tonik koji regulira cirkulaciju. Ispitivanja na ljudima i životinjama pokazala su da ova ljekovita biljka može da snizi krvni pritisak u toku naprezanja, kao i da pojača sposobnost srca da pumpa krv. Glog je prirodan diuretik koji pomaže organizmu da se sam oslobodi suvišne soli i vode.
Prirodni diuretici — Ostali prirodni biljni diuretici su astragalus, bukvin list, čičak, očajnica, bobice kleke, uva ursi (poznata također i kao mečje grožđe), divlje oregonsko grožđe i dong kvaj.
Među namirnice koje pomažu organizmu da se oslobodi suvišne vode spadaju celer, lucerka, artičoka, špargla, krastavac, maslačak i saparina.
Još neke metode za smanjiti krvni pritisak
Pravilno i dobro se hranite, opustite se, prestanite da pušite i umjereno konzumirajte alkohol (ako uopće morate) i uvelike ćete smanjiti rizik od povećanja krvnog pritiska.
Smanjite tjelesnu težinu – Ukoliko imate pretjeranu tjelesnu težinu, najdjelotvorniji način da snizite svoj pritisak je upravo da se oslobodite tih suvišnih kilograma. Klinička ispitivanja su u više navrata demonstrirala da je gojaznost primarni faktor kod hipertenzije, tako da bi kontroliranje tjelesne težine trebalo da stoji visoko na listi preventive.
Konzumiranje šećera i soli treba da bude ograničeno, dok konzumiranje namirnica bogatih kalijem, magnezijem i vlaknima treba da se poveća. Sol se pojavljuje kao sastavni dio mnogih prehrambenih proizvoda, kao Što su kruh, konzervirane namirnice i prerađene namirnice, tako da bi bilo dobro da vam iščitavane etiketa pređe u naviku. Pored toga, ishrana koja sadrži malu ukupnu količinu masnoća (sa umjerenim količinama linolinske kiseline, koje ima u masnijim ribama, šafranovom i sojinom ulju) trebalo bi da pomogne u očuvanju kardiovaskularnog zdravlja. Bijeli luk i ostale članove porodice luka možete slobodno da upotrebljavate u ishrani — oni daju ukus jelu i bez soljenja.
Mada dugoročni efekti konzumiranja kofeina na krvni pritisak još nisu nedvosmisleno utvrđeni, kratkoročna ispitivanja pokazuju porast krvnog pritiska kod odraslih osoba koje su pile pet ili više šalica kave dnevno, u poređenju sa onima koji ne piju kavu.
Opustite se i živite duže! — Smanjenje stresa je primarno za smanjivanje rizika od svih oboljenja povezanih sa srcem. Tehnike opuštanja kao što su biofidbek, meditacija, joga, progresivna mišićna relaksacija i fizičko vježbanje su sve dokazani načini koji pomažu u smanjivanju stresa.
Erlov recept za snižavanje krvnog tlaka
Kalcij: Uzimajte svakodnevno 1000 mg kalcij citrata, uz 400 i. j. vitamina D.
Magnezij: Jedna kapsula ili tableta od 500 mg na dan.
Kalij: Uzimajte 2000 mg na dan.
Kapsule ribljeg ulja: Tri do šest kapsula od 1000 mg na dan.
L-karnirin: Dvije kapsule ili tablete od 500 mg na dan.