Uzroci anemije, simptomi, liječenje, posljedica i krvna slika
Anemija je bolest koja se često javlja kod ljudi. Baš zbog toga je bitno znati kako izgleda krvna slika kod anemije i kako se sprovodi liječenje, te postoje li neke posljedice uzrokovane anemijom?
Uzroci anemije i simptomi su sljedeći:
Anemija nastaje kada se u krvi nalazi manji broj crvenih krvnih stanica od normalnog, uobičajenog broja. Crvene krvne stanice prenose kisik u sve dijelove tijela. Kada je broj tih stanica nizak, manje kisika dolazi u dijelove tijela, što uzrokuje umor i malaksalost.
Uzroci anemije mogu biti:
• problem sa načinom na koji tijelo koristi željezo i ostalu hranu
• nedovoljno konzumiranje hrane bogate željezom
• krvarenje u ustima, jednjaku, želucu ili crijevima
• preobilne menstruacije ili vaginalno krvarenje
Kod novorođenčadi anemiju mogu uzrokovati hranjenje mlijekom u prahu koje nije obogaćeno željezom i hranjenje kozjim ili kravljim mlijekom.
Najčešći simptomi anemije su:
• umor i malaksalost
• blijeda koža, usne, desni, nokti i kutovi očnih kapaka
• otežano razmišljanje i pamćenje i osjećaj zbunjenosti
• vrtoglavica i nesvjestica
• bol u prsima i otežano disanje
• ubrzan rad srca
Neophodno je piti dovoljno tekućine i to najviše vode, 6-8 čaša na dan. Treba se zdravo hraniti, sa što više lisnatog povrća, mahunarki i orašastog voća. Prehrana mora biti bogata voćem, povrćem, mliječnim proizvodima, ribom i crvenim mesom, a ako imate priliku posavjetujte se i sa liječnicima, u cilju planiranja zdravih obroka.
Ako želite ukratko definirati anemiju, tada će te kazati da je anemija stanje koje je definirano smanjenim volumenom crvenih krvnih stanica (eritrocita) u cirkulaciji i/ili smanjenom količinom hemoglobina (proteina koji nosi kisik u crvenim krvnim stanicama).
Kao posljedica toga je smanjena sposobnost krvi da prenosi kisik do tkiva. Hemoglobin mora biti prisutan da bi osigurao adekvatnu oksigenaciju svih tjelesnih tkiva i organa.
Među tri glavna uzroka anemije spadaju prekomjeran gubitak krvi (hemoragija), prekomjerno uništenje crvenih krvnih stanica (hemoliza) ili nedostatna proizvodnja crvenih krvnih stanica (nedostatna eritropoeza).
LIJEČENJE ANEMIJE
Ukoliko osoba primijeti neke od navedenih simptoma, trebala bi se javiti liječniku, koji će na osnovu simptoma i laboratorijske analize krvi doći do točne dijagnoze. Ako se anemija ne liječi na vrijeme, može dovesti i do poteškoća sa srcem, neuroloških problema, te mentalnih poteškoća. Neophodno je liječenje prvobitnog uzroka anemije. U težim oblicima anemije potrebno je primijeniti i transfuziju koncentriranih eritrocita kako bi se stanje pacijenta moglo poboljšati.
Najbolji prirodni preparati protiv anemije su:
bijeli luk – svjež ili tinktura, kopriva – svježa, u obliku čaja ili kapi, pa zatim kakao, med, polen, matična mliječ, medljikovac (šumski med). Protiv anemije dobar je i maslačak kao list, a može i korijen, cvekla, kupina, šipak, čaj od petrovca, pelin i orasi.
Bitno je kroz ishranu u tijelo unijeti adekvatnu količinu željeza, pa tako za doručak možete konzumirati:
Pet do šest žlica ovsenih pahuljica preliti sojinim mlijekom. Dodati dvije žličice kakaa, žlicu mljevenih oraha i cimet po želji. Prije obroka popiti sok od iscijeđene pomorandže sa kašičicom meda.