Kako Leciti

Alternativna Medicina – Narodna Apoteka

LEKSIKON BILJA

ČIČAK (Arctium lappa) Fam. Asteraceae

Popularni naziv: veliki čičak, aspuh, ovčiji čičak, repušina

cicak Arctium Lappa

Opis: Dvogodišnja zeljasta biljka sa mesnatim korenom, ta-mno-smeđim spolja i bledo-žućkastim iznutra. Stablo je razgra-nato, visine 25-65 cm. Listovi su naizmenično raspoređeni, donji su većeg prečnika, sa dugačkim peteljkama, zaokrugljeni u ba -zalnom delu ili srcastog oblika, a gornji su mali i ovalni. Cvetovi hermafroditi (koji poseduju muške i ženske reproduktivne organe unutar istog cveta) su cevasti, pravilnog oblika, purpurni. i formiraju glavice dužine 3-4 cm, štitastog oblika. Brakteje lisnatog dela cvetne glave su zelene, skoro glatke i povijene na vrhu u obliku udice, premašujući dužinu cvetnih latica. Plodovi su ahe-nije dugačke oko 6 mm.
Stanište: Raste na neobrađenom zemljištu, pored puteva, ograda, zidova, ruševina, itd.

Upotrebljivi delovi: Koren, ređe listovi i plodovi.
Aktivna svojstva: Inulin, kalijumove soli, isparljivo ulje, sup-stance sa antibiotičkim dejstvom.

Sakupljanje: Korenje se sakuplja u martu, aprilu i septembru ili oktobru. Suši se u zagrejanim prostorijama ili na suncu. Listovi koji se upotrebljavaju u svežem stanju, mogu se sakupljati tokom celog leta, a one koje treba osušiti, sakupljaće se od juna do avgusta, u vreme cvetanja. Suše se u hladovini.
Plodovi se sakupljaju tek kada su dovoljno sazreli, i suše se na suvom i dobro provetrenom mestu.

Farmakološko dejstvo: Depurativ (za pročišćavanje), anti -septik (protiv klica), antireumatik (protiv reume), kao lek protiv kostobolje, holagog (sredstvo koje pomaže stvaranje žuči), i ho-leretik (sredstvo koje pomaže lučenje žuči), antiaterosklerotik (protiv zakrečavanja arterija masnim naslagama), antidijabetik (protiv dijabetesa), antisifilistik (protiv sifilisa).
Terapeutske indikacije: Ekcem, psorijaza, impetigo (kožno oboljenje praćeno mehurićima sa bistrom tečnošću), akne, čira-vost, upala krajnika, upala desni, alveo-dentalna pioreja (isticanje gnoja iz zubnih šupljina), reumatizam, kostobolja, bilijarna diskinezija (otežano i nepravilno pražnjenje žučne kese), atero-skleroza, dijabetes, rubeola, sifilis.

Način upotrebe:
Dekokt od korena – 20 g na 1 litar vode, kuva se 4 minuta i ostavi se da odstoji 10 minuta. Ovaj dekokt može biti za internu upotrebu i tada se piju 2-3 šolje dnevno, ili za spoljašnju upotrebu kao rastvor za ispiranje.

U slučaju rubeole (osipa) priprema se dekokt na već opisan način, s tim što se koristi pola doze. Dobijenom dekoktu se do -daju 2 kašičice meda. Uzima se po 1 kašičica na svakih 5 minuta, 2-3 sata, što će izazvati rasprostranjenost osipa i kao posledi-cu toga kraće trajanje bolesti, pospešujući ozdravljenje. Neop -hodno je da bolesnik ostane da leži do potpunog ozdravljenja.
Sveži listovi se koriste u slučaju reumatizma, u vidu obloga, kojima se prekrivaju obolela mesta. Listovi, na ovaj način kori-šćeni, imaju blagotvorno dejstvo i kod solarne terapije (sunčanje).