Dijeta – Zdravo jesti i živjeti u zdravlju
Prikladna hrana — najbolji je lijek!
Ni jednu bolest nije moguće izliječiti bez odgovarajuće dijete. Ta činjenica je jasna i treba je ozbiljno shvatiti ako želimo zadržati dragocjeno zdravlje. Svrsishodna dijeta je od presudne važnosti kod svih bolesti. Neispravna ishrana može posve da spriječi ozdravljenje bolesnika. Treba znati kakve se hrane treba bolesnik klonuti, a kakve se pridržavati. Kada se govori o dijeti, mora se znati razlikovati normalnu dijetu i dijetu bolesnika koji pati na crijevima, od bubrega, bolesti jetre, raka itd. Za svaku bolest postoji odgovarajuća hrana. To su dijetne kure kojih se bolesnik mora pridržavati želi li ozdraviti. Obično ljudi drže da je dijeta za mršavljenje i ništa drugo. To je sasvim neispravno, jer dijetom se smatra onaj oblik prehrane kojim se postizava da se uzimaju onakve namirnice koje će pomoći ne samo da se bolesnik liječi nego i da se istodobno dovoljno hrani. Dakle, pojedine namirnice nisu samo hrana nego i lijek. Donosim nekoliko primjera za pravilnu ishranu bolesnika.
Dijeta kod bolesnika oboljelih od gripe
Savjeti naših dobrih liječnika jesu: kad se netko loše osjeća, ima glavobolju i visoke temperature, ne treba ga siliti da jede, jer to može izazvati povraćanje. Bolesnik žeđa. Stoga mu treba davati više puta dnevno ljekoviti čaj (po malu šalicu). Kad se bolesnik malo oporavi, treba mu davati pored navedenog čaja sokove od voća i hranu od povrća. Kasnije se daje kuhana riba, meso od peradi, teletinu, kiselo mlijeko, jogurt i razne đemove. Hranu soliti što je moguće manje. Zatim uzimati mliječnu hranu, krumpir-pire, kompote i kuhanu pšenicu, koja se prethodno kvasila 10—12 sati u malo vode. Najbolje je navečer nakvasiti, a ujutro kuhati u malo vode (više u pari) sve dok ne popuca. Hrana neka je miješana, ali nikako prekomjerna.
Bolesni na bubrezima
Držati se iste dijete kao i za bolesti žuči: piti malo, jesti hranu sa što manje soli, još je bolje nimalo. Izbjegavati svježe pecivo, jesti što više rajčice, šparoge, peršin, celer, krastavce. Za kuhanje upotrijebiti samo fino ulje. Izbjegavati maslac. Kura od mošta (od grožđa) i keksa mnogo koristi.
Tko boluje na crijevima i kroničnom začepljenju
Jesti kvašene suhe šljive miješane sa suhim smokvama, ribane jabuke sa slatkim vrhnjem. Izbjegavati slatkiše, svježi kruh, jaja, kavu, kineski ili ruski čaj i kakao. Za takve bolesnike dobro je da jedu svježi sir s prženim kruhom, pire od krumpira, kiselo mlijeko, pečene jabuke, ječmenu kašu, smokve. Piti voćne sokove. Čaj od matičnjaka (Melissa off.) lišće sene (dobije se u ljekarni) korijen valerijane — svaku večer prije spavanja — polako na gutljaje.
Dijeta kod crijevnog i želučanog katara
1. Hrana treba da je ukusno pripremljena, usitnjena, ne premasna i ne začinjena. Kod akutnog (početnog) stanja treba jesti sluzaste juhe, rižu, ječmenu kašu, crnu kavu, ljekoviti čaj s limunovim sokom, ili malo vina, kakao, čokoladu s vodom zaslađenu saharinom, jer je šećer škodljiv.
2. Za želudac i jetru hrana mora biti lako probavljiva, ne mnogo kuhana i ne premasna, bez začina, malo soljena. Pretežno neka je sastavljena od povrća, brašna i šećera (med). Za pripremu jela upotrijebiti samo fino ulje ili biljnu mast. Bolesnik se ne smije najesti do sita, ali obroci neka budu češći (6 puta). Dozvoljeno je: šećer, bijelo i kukuruzno brašno, zobene pahuljice, rezanci, riža, krumpir-pire, ječam, razne salate i korjenasto bilje: mrkva, rotkva, bundeva, grah pasiran na situ, mliječna hrana, griz na mlijeku, riža na mlijeku, bijelo meso, ne masno kuhano u juhi, teletina i perad.
Za piće: limunada, čaj od ljekovitog bilja, obrano mlijeko, kiselo mlijeko bez vrhnja, razni voćni sokovi, mineralne vode ili slatka voda u kojoj se kuhalo voće.
Zabranjeno je: mast, jaja, konzerve, suhomesnati proizvodi, iznutrice, umaci od luka, industrijski sir, svježi bijeli kruh, kiselo zelje, svježe pecivo, začini i sva alkoholna pića.
Dijeta protiv suvišne kiseline u želucu
Tko ima suviše kiseline u želucu neka ne jede kiselu, oštru, masnu i jako soljenu hranu, goveđe i svinjsko meso, suhomesnate proizvode, konzerve. Nadalje kuhano kiselo zelje, repu, kiselo voće, sve vrsti sirove salate, papriku, leću, grah, pržen krumpir, svjež kruh, svježe pecivo, debele rezance, tvrde žličnjake. Limunada, jabukovača, kiseli voćni sokovi, začini, crna kava, sladoled, duhan i alkohol zabranjeni su.
Zajutrak: meko kuhano jaje, šalica mlijeka, kriška starog kruha sa maslom, slatka marmelada, svjež domaći sir s vrhnjem.
U 10 sati: žitna bijela kava, kriška starog kruha sa maslacem.
Objed: juha od povrća ili krumpira, bijelo meso, teletina, perad, janjetina ili ribe. Prilog krumpir pire, riža, malo kuhanog povrća, mlada korabica, korjenasto povrće, bundeva, mlada salata kuhana: mahune, cvjetača; omlet, puding, štruce, kukuruzni pečenjaci, kukuruzni žganci. Piće: voda ili čaj.
Večera: svježi sir, kriška bijelog suhog kruha i šalica mlijeka.
Rak — škrofuloza — čirevi
To su bolesti krvi. U proljeće: 3—4 nedjelje kura od špinata s ingverom, mnogo soka od pečenih limuna, zelene salate, crnih trešanja; svježi voćni sokovi. U jesen: kura od grožđa i jabuka. Lipov i bazgov čaj s limunom. Kura s bijelim lukom. Suhe šljive, sirov luk i njegov sok.
Slabi na plućima
Jesti sasvim svježa jaja, toplo mlijeko (sirovo) s medom, naročito je zdravo kozje mlijeko, kiselo mlijeko, svjež maslac, mlado povrće pirjano na ulju, krumpir, jabuke.
Bolesni na želucu
Dovoljno je samo 1—2 jela za jedan obrok. Neka ne jedu masna ili jako zašećerena jela: kolače, sir i jaja. Naprotiv treba da jedu: sluz juhe od oljuštenog ječma ili pšenice sa žlicom slatkog vrhnja. Mlijeko sirovo sa limunovim sokom, jer je tako najprobavljivije; bjelance jajeta tučeno sa sokom od limuna; pečeni kruh s ribanom mrkvom i celerom bez soli, sa slatkim vrhnjem. Piti čaj od pelina, kadulje i lanenog sjemena s medom i limunom.
Bolesnici od Šećerne bolesti — dijabetičari
Treba izbjegavati svu hranu u kojoj ima šećera i škroba, koja se u krvi pretvara u šećer. Jesti lisnato i korjenasto povrće, salatu, kiselo mlijeko, mladi sir, peršin i kiseli kupus. Zatim sirovu bijelu repu, naribanu sirovu mrkvu, celer sa sokom od limuna i tučenim vrhnjem. S time kopar, aniš, kim i fino ulje; pečene limune, ribane kisele jabuke i borovnice. Što manje masti, mnogo bjelančevina. Korisno je piti rasol od kiselog kupusa.
Bolesni na žuči
Odbaciti posve mast, slatkiše, jaja, sir, kruške. Natašte piti čaj od lišća šumskih jagoda, aniša, kadulje, kamilice — u jednakim dijelovima dobro promiješati i od te mješavine žlica na 300 g ključale vode. U proljeće jesti salatu od radića, kiselice i maslačka; rižu, kuhanu u vodi, pire od krumpira, šparoge, špinat u obliku salate ili pirjan u vlastitom soku s malo finog ulja, zeleni grašak, bundeve, mladi kukuruz, bijeli kupus, kiseli kupus, jagode s tučenim vrhnjem, pečeni limuni. Sve što god se dade, treba jesti prijesno: povrće i voće.
Srčane bolesti
Kod oteklina smanjiti tekućine i slanu hranu. Mlijeko prijesno do 2 litre dnevno. Kod oteklina na nogama, trbuhu ili jetri zabranjeno je jesti divljač, konzervirano meso, suhomesnate proizvode, ribe, kiseli kupus, mesne juhe, umak, začine i slana jela.
Reuma i giht
Izbjegavati teško probavljivu, masnu i jako slatku hranu, uzimati mnogo voća s rižom. Pomaže dijeta koja vrijedi za bubrege.
Za bolesnika se priređuju samo lako probavljiva jela od sasvim zdravih živežnih namirnica. Treba se kloniti svih jako začinjenih, slanih i kiselih jela, te prionuti uz dijetu bez soli, alkohola i zrnate kave, mirodija i svakog otrova.
Bolesnoj djeci odlično odgovaraju sluz (krem) juhe sa slatkim vrhnjem. Kaša od svježeg samljevenog brašna od ljuštene zobi ili slično. Sirovo mlijeko od koze s limunovim sokom. Kava od žira; razni voćni sokovi, sokovi od povrća, sirovo voće.
Bolesnika nikad ne treba siliti na hranu ako on to ne traži. Često se griješi time što se bolesnika sili da jede i pije, jer se boje da će oslabiti. Loša je navika trpati želudac bolesnika koji obično nema probavu. S kakvim dobrim napitkom voćnog soka ili svježom planinskom vodom, može bolesnik da ustraje dulje vremena i da se pri tom dobro osjeća. Pusti ga, dakle, da se isposti, jer to u većini slučajeva — najbolje liječi.