Kako protiv upale mišića?
Polako, ali sigurno! Kao prvo, ne odlučujte se naprečac na nekakve naporne vježbe, a da prethodno niste o tome dobro promislili. Važno je da malo protegnete mišiće prije vježbanja (ali ne i da pretjerate u tome). Sa vježbama, odnosno sportskim programom, počinjite postepeno, tako da svoje optimalne mogućnosti razvijete u određenom periodu.
Jedna od najvažnijih stvari jeste da uzimate dovoljno tečnosti, odnosno da pijete, pa čak iako ne osjećate žeđ. Potrebno je da ispijete najmanje 5 do 6 decilitara tečnosti na dva časa prije početka vježbanja i dodatnih četvrt litre nekih 15 do 30 minuta po završetku vježbanja. Za vrijeme vježbanja, na svakih 15 do 20 minuta popijte od 1,2 do 1,8 decilitara tečnosti.
Moguće je da izgubite i do 2 1 vode za vrijeme napornih fizičkih aktivnosti — na nesreću, možda čak nećete ni da osjećate žeđ, a što više vremena protekne dok ne nadoknadite izgubljenu tečnost, teže se ponovo uspostavlja ravnoteža tečnosti u vašem organizmu.
Ukoliko planirate da redovne fizičke aktivnosti učinite dijelom svog života (a svako od nas bi trebalo da upražnjava nekakvu fizičku aktivnost), tada povećajte u svojoj ishrani udio sirovih namirnica. Na taj način povećava se enzimsko djelovanje, koje će doprinijeti da se premoreni mišići bolje obnavljaju sami od sebe. Pijte sveže pripremljene sokove i biljne čajeve. Izbjegavajte kole, bijeli šećer, prerađeno brašno i prženu hranu, zato što sve to izlaže organizam stresu.
Jedan recept protiv upale mišića
Ukoliko patite od istegnuća mišića, pokušajte sljedeće.
Vitamin E: Jedna kapsula od 400 mg, dva puta na dan.
B-kompleks: Jedna kapsula od 50 mg uz jelo, najviše tri puta na dan.
Kora bijele vrbe: Jedna do dvije kapsule, na svaka tri do četiri časa, ukoliko imate bolove.
Ekstrakt groždanog sjemena: Jedna kapsula od 100 mg, dva do tri puta na dan.
Kompleks bioflavonoida: Jedna kapsula od 1000 mg, dva puta na dan.