Komorač – Foeniculum vulgare, porodica Apiaceae, štitarke
Komorač se upotrebljava najviše kao začin. Plod mu je ugodno slatkasta okusa. Kao droga za pripremu čajeva koristi se za ublažavanje kašlja i grčeva te za poboljšavanje apetita. Eterično ulje komorača upotrebljava se u prehrambenoj, farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji. Plod kao začin se upotrebljava sam ili u mješavini začina.
Morfološke karakteristike
Komorač je višegodišnja biljka zeljaste stabljike. Korijen raste duboko, velik je i mesnat, prljavobijele boje. Stabljika je visoka 150-200cm, zeljasta, uspravna, vrlo razgranata. U prvoj polovici vegetacije lisna masa je vrlo bujna, a odumire s izbijanjem cvjetnih stabljika. Listovi su mekani, glatki, perasto sastavljeni od tankih gotovo nitastih, plavozelenih isperaka. Cvjetovi su sitni, žutonarančasti, skupljeni u štitaste cvatove promjera 10-15cm. Plod je dug 6-10mm, širok 2-3, a sadrži dvije sjemenke.
Sjeme je zelenkasto ili sivosmeđe boje. Dozrelo sjeme ima uzdužna rebra u kojima je nakupljeno najviše eteričnog ulja. Masa 1000 sjemenki iznosi 4-8g.
Stabljika sadrži eterično ulje iste kakvoće u cijelom nadzemnom dijelu pa ugodno miriše od početka vegetacije.Stabljika i listovi sadrže 1-1,5% eteričnog ulja, a plodovi 3-6%. Sjeme komorača osim ulja sadrži i bjelančevine, masna ulja i šećer.
Sjeme je klijavo 2-3 godine. Kada su uvjeti povoljni proklija za 14-20 dana. U početku sporo napreduje, pa od nicanja do vlatanja prođu dva do dva i po mjeseca. U prvoj godini cvjetanje započinje početkom srpnja, a završava krajem kolovoza. Plodovi sazrijevaju vrlo dugo, pa se u prvoj godini oduži do kraja rujna ili čak početka listopada. Ako se posije kasno u proljeće može se dogoditi da zbog jesenskih ranih mrazova do kraja dozru samo vršne grane. Tijekom zime nadzemni dio biljke propadne. Idućih godina biljka istjera mlade izbojke vrlo rano u proljeće, već početkom ožujka. Izbojci brzo rastu i početkom lipnja biljka dosegne visinu 180cm i tada započinje cvjetanje. Do kraja kolovoza dozrijevaju plodovi koji su skloni osipanju.
Ekološki uvjeti
Komorač je autohotna biljka toplog podneblja, zahtijeva umjerenu klimu s toplim ljetima i blagim zimama. Sjeme počinje klijati kod temperature 6-°8C, a pri 15-16°C najveća je klijavost Za vrijeme vegetacije potrebne su mu visoke temperature, osobito u vrijeme cvjetanja, 20-22°C. Prinos je manji ako u razdoblju cvjetanja zahladi i potraje kišno vrijeme jer oplodnja nije potpuna. U vrijeme klijanja i vlatanja potrebna je vlaga.
Tehnologija uzgoja – Plodored
Što se tiče pretkulture, prednost imaju žitarice iako komorač nema posebne zahtjeve. Nakon žetve žitarica ostaje dovoljno vremena za primjenu agrotehničkih mjera. Predusjevi ne smiju biti vrste iz iste porodice zbog zajedničkih štetnika, bolesti i dominantnih korovskih vrsta. Proljetne kulture se siju poslije komorača na istom mjestu. Komorač kasno nestaje s tla, ostavlja veliku nadzemnu i korijensku masu koja se mora smrznuti na otvorenoj brazdi.
Priprema tla
Dobro obrađeno tlo sa dosta vlage potrebno je da bi komorač nikao brzo i ujednačeno. Da bi se tlo u proljeće pripremilo sa što manje prohoda strojem i održala vlaga nakupljena u zimskim mjesecima, u jesen treba obavezno obaviti jesensko duboko oranje.
Sjetva
Komorač se sije što ranije u proljeće zbog produžene vegetacije. Svako kašnjenje smanjuje prinos. Na tlima na kojima nije moguća rana proljetna priprema, sjetva se obavlja prije zime, tako da nikne s prvim zatopljenjem u proljeće. Biljka ima vrlo razgranatu stabljiku te joj je potrebno dosta prostora. Sije se na međuredni razmak 50cm sa 50-70 klijavih zrna na dužni metar, na dubini 2-2,5cm, za što je potrebno 10-12kg sjemena po hektaru.
Njega usjeva
Odmah poslije sjetve, prije no što nikne usjev počinje se sa njegom. Zaštita od korova provodi se kultivacijom. U svibnju komorač zatvori redove i do žetve nisu potrebne nikakve mjere njege.Povremeno ga može napasti moljac. Ličinka najprije napada stabljiku,a zatim list i cvat. U mjere njege ubraja se i uređenje usjeva poslije žetve.Preostali nadzemni dio biljke skrati se na visinu 10-15 cm, a usitnjena herba se ravnomjerno razbaca po usjevu i tako priređena služi kao organsko gnojivo i dobra je zaštita od smrzavanja korijena u slučaju golomrazica.
Žetva
Žetva ploda je otežana, napose u prvoj godini proizvodnje kada se obavlja tek krajem rujna ili početkom listopada, zbog produženog razdoblja sazrijevanja i sklonosti osipanju. Žetva višegodišnjeg usjeva je kvalitetnija jer se obavlja u vrijeme suhih ljetnih dana, početkom rujna.
Žanje se žitnim kombajnom jednim prohodom. Mehanizam za branje treba podesiti tako da se stabljike kose ispod donjih cvatova, na visini 70-80cm iznad površine tla. Kada sazri 40-50% ploda treba početi sa žetvom, jer se tada sjeme manje osipa. Plod se mora odmah preraditi jer sadrži oko 30% vlage.Prinos ploda varira od 2,5 do 2,7 t/ha, uz sadržaj eteričnog ulja 4-7% . Prinos eteričnog ulja može biti 25-30kg/ha.
Plod za sjeme ubire se samo s višegodišnjeg usjeva. Žanje se nešto kasnije nego pri dobivanju ploda, kada voštana zrioba zahvati više od 50% plodova. Iz dobivenog sjemena nakon žetve odstranjuju se primjese herbe i šturih zrna, a dorađeno sjeme se odmah dosuši u termičkoj sušari, na temperaturi do 38°C. Prinos po hektaru može iznositi 1,3 do 1,7t suhog sjemena.