Začini koji su ujedno i prirodni lijekovi
Pored toga što jelima daju određenu i prepoznatljivu dozu ukusa, pojedini začini imaju jako dobro i pozitivno djelovanje na naš organizam.
Cimet, klinčić i ostali mirišljavi proizvodi nisu tek začini koji će jelu poboljšati okus. Ove namirnice se mogu iskoristiti kao jako efikasni prirodni lijekovi.
Naime, oni sadrže bioaktivne tvari koje obroke čine ukusnijim, ali i ublažavaju bolove i jačaju imunološki sustav i to ne samo zimi. Prije svega eterična ulja koja sadrže važe za veliku pomoć pri ozdravljenju.
Muškatni oraščić umiruje nadražen želudac i relaksira. Muškatni oraščić se stavlja izravno u jelo ili se u maloj količini rastopi u toploj vodi i popije. Ovaj začin poboljšava i raspoloženje. Ipak treba biti oprezan, samo četiri grama može izazvati trovanje kod odraslih osoba. Cejlonski cimet sadrži tvari koji čak ubijaju bacile. Čaj od dva štapića cimeta, koji se preliju vodom i ostave da odstoje deset minuta, savršeno je sredstvo za ublažavanje grlobolje u početnoj fazi. Pored toga, kora ovog tropskog drveta poboljšava cirkulaciju i povoljno utječe na probavu. Probavu poboljšava i piment, te se stoga stavlja u jača jela.
Kardamon je neizostavni začin medenih kolača, koji također prija želucu. Osim toga, ovaj začin pozitivno djeluje na krvotok. A sjeme ili dva, kada se sažvače, ukloniti će neprijatan zadah iz usta.
Đumbir je odličan lijek protiv prehlade
Od jedne gomolje odrežite tri do četiri tanka koluta đumbira, prelijte ih vrućom vodom i nakon deset minuta popijte taj čaj. Čaj od đumbira ubija bacile i jača imunološki sustav. Prema najnovijim istraživanjima, đumbir umanjuje bolove. Zubobolja i infekcija u ustima mogu se tretirati karanfilićem ako se pažljivo žvaču.
Ulje vanilije ublažava i upalne procese. Kap ulja pomiješajte s 25 ml ulja za njegu kože i mješavinom mažite oštećenu kožu izvana.