Zdrave i ukusne zamjene za sol
No suvremena prehrana najčešće je presoljena, pa unosimo čak osam do deset puta više natrija nego što je organizmu potrebno, a pretjerana konzumacija natrija povisuje krvni tlak i tako pridonosi nastanku srčanožilnih i bubrežnih bolesti.
Premda već putem povrća možemo dobiti dovoljnu količinu natrija bez dodavanja soli, procjenjuje se da samo 5% natrija u našoj prehrani potječe iz prirodnih sastojaka u hrani, dok se preostalih 95% natrija kojeg uzimamo odnosi na dodavanje soli u pripremi jela te na konzumiranje prerađenih namirnica što sadrže mnogo soli.
Njome obiluje konzervirana hrana, suhomesnati proizvodi i grickalice, a veliki je problem i takozvana skrivena sol koja se, primjerice, nalazi u kečapu, preljevima za salate, gotovim juhama, napolitankama i brojnim drugim namirnicama koje ne doživljavamo kao slane.
Količina unesene soli može se smanjiti tako da umjesto industrijski prerađenih proizvoda uzimamo što više svježih, prirodnih namirnica te da hranu solimo “štedljivo“ i nastojimo sol zamijeniti zdravijim alternativama. Kuhinjsku sol odlično će nadomjestiti začinsko bilje koje je bogato mineralima. Osim što fino oplemenjuje okus jela, začinsko bilje sadrži brojne ljekovite sastojke što jačaju imunitet i poboljšavaju probavu. Umjesto soli možete dodati origano, bosiljak, kopar, majčinu dušicu (timijan), ružmarin, metvicu, lovor, mažuran, kadulju, kardamom, peršin, sjemenke celera, crni papar… U pravilu je potrebna mala količina začinskog bilja da bi juhe, marinade, umaci, riba i plodovi mora, složenci od mesa i povrća, salate, pečenja i druga jela dobila finu aromu. Da biste maksimalno očuvali aromatične tvari, začinite jelo na samom kraju kuhanja.
Potrebu za soljenjem hrane smanjuju i češnjak, luk, đumbir, čili te klice ljutkastog i slankastog okusa. Također se preporučuje svježe iscijeđen limunov sok i jabučni ocat. Jelo možete “posoliti“ i morskim algama koje obiluju dragocjenim mineralima, aminokiselinama, proteinima i drugim blagotvornim tvarima. Kao zamjena za sol često se koristi alga kelp koja se nudi u obliku listića i praha, pa se jednostavno dodaje povrću, žitaricama, mahunarkama…
Slani okus dobit ćete i pomoću začina koji se pripravljaju prirodnom fermentacijom soje (miso, tamari, shoyu) te fino obogaćuju juhe, variva, umake, salate, pirjano povrće, jela od žitarica… Dobrodošle su zamjene za sol sjemenke suncokreta i bundeve – možete ih dodati u rižota, mesna jela, razne salate s povrćem i(li) tjesteninom.